Svi znamo da se srneći radi u kotliću, kuha se satima i uz to se popije koja čaša više, ali što kad nema kotlića? Može li se dobar srneći gulaš napraviti u loncu na štednjaku? Mi smo sigurni da može!
Čim se maknemo prema šumama, zamiriši nam taj gusti gulaš. U Liku smo zato ponijeli komad srnetine da ga probamo pripremiti baš onako kako volimo.

Antonija Eman nas je uputila u ovaj (k)raj na zemlji, a i vi možete pronaći svoje sretno mjesto na njenoj stranici Kuće za odmor – kontinentalna Hrvatska. Mi smo se našli u Udbini, u vili Plitvice Sun s pogledom na Krbavsko polje.

Veseli me vidjeti napredak ovog (k)raja turistički, vjerujem da je tu budućnost i da će konačno zaživjeti u punom sjaju, a ovo zubato proljeće baš vuče na istraživanje takvih dijelova Hrvatske koji ostaju malo zanemareni kraj obale.

Da bi zahvalili našim domaćinima, Željku i Marini Tokić, na baš jednom lijepom odmoru, bacili smo se na kuhanje, a uz srnetinu, na stolu je bila i teletina još jednog vrijednog gospodina iz Udbine – Josipa Šubarića.

On nas je počastio svježim predivnim odrescima teleće vratine koju smo samo kratko ispekli na maslacu uz dodatak začinskog bilja. Bilo je savršeno, naravno, ali se vraćamo na recept za onaj gulaš koji me asocira baš na te neke divlje (k)rajeve kao što je Lika.

Nije loše ni kad pustite to da se krčka da bi vi mogli otplivati par krugova po bazenu. Nećemo vam otkriti da je baš to bio razlog za pripremanje ovog jela.

Potrebno vam je:

  • 1,5 kg srnetine
  • 1 kg luka
  • 6 češnjeva češnjaka
  • 0,5 kg mrkve
  • 100 grama celera
  • 2 korijena peršina
  • šaka suhih vrganja
  • 2 žlice svinjske masti
  • 150 grama slanine
  • suhi začini (majčina dušica, ružmarin)
  • sol
  • papar
  • temeljac od kostiju (srnetina ili junetina)
  • 2 dcl crnog vina
  • 3 žlice koncentrata rajčice
  • žličica ljute crvene paprike

Ako niste sigurni za izvore iz kojih je došla vaša srnetina, svakako je marinirajte barem preko noći, a mi smo bili sigurni da je s našim komadom mesa bilo pravilno rukovano, bila je smrznuta i, zapravo, ne bježimo od okusa divljači jer je baš to ono što ovaj gulaš razlikuje od svih drugih. Iako konačni rezultat nije bio nimalo intenzivan već savršeno izbalansiran.

Srnetinu očistite od žilica i narežite na kockice. Luk također nasjeckajte na sitne kockice, a korjenasto povrće naribajte. Češnjak usitnite, a vrganje namočite da otpuste.
Vrganje možete i preskočiti, ali mi volimo tu dubinu koju daju samom umaku.
U loncu smo prvo na suho popržite slaninu narezanu na komadiće. Kad pusti masnoću, dodajte još masti ili ulja. Na zagrijanu masnoću dodajte luk i korjenasto povrće. Dugo dinstajte. Ovaj proces nama traje sigurno 45 minuta, dok povrće ne omekša i poprimi lijepu boju. Na pola dinstanja uz povremeno miješanje, ubacite suhe začine, posolite i poparite. Nemojte škrtariti na začinima. Mi smo ubacili žličicu majčine dušice, pola žličice ružmarina i puno svježe mljevenog papra. Kad je povrće poprimilo boju i počelo se primati za dno, dodajte češnjak, pola minute promiješajte te dodajte i koncentrat rajčice. Dobro ga pomiješajte s povrćem i neka se on malo poprži zajedno s njim. Zalijte lagano s pola količine vina, pustite da prokuha i da vino ispari.

Dodajte vrganje, opet promiješajte, pojačajte vatru i dodajte srnetinu. Na jakoj vatri kuhajte petnaestak minuta, a zatim zalijte s ostatkom vina i temeljcem, da prekrije meso i povrće. Smanjite vatru na srednju, dodajte još soli i papra po ukusu i kuhajte lagano dok se svi okusi ne prožmu, meso mora omekšati, a umak se zgusnuti. Uz povremeno miješanje i zalijevanje temeljcem, ovo traje otprilike tri sata.
Ako je potrebno, pola sata prije kraja dodajte još začina i, naravno, ljute crvene paprike ako volite ljuto.  Pustite da se još malo sve prokrčka.
Za ovo je jelo potrebno samo strpljenje.

Tradicionalno uz ovakav gulaš jedemo okruglice od kruha, ali smo za ovu prigodu unijeli malo i naše tradicije pa smo ga poslužili uz trgance i, naravno, čašu dobrog vina.

Dobar vam tek!

 

MOGLO BI VAS ZANIMATI

Comments are closed.