Nedjelja i pohano meso se vole, a tu je i recept za mekanu piletinu s hrskavim omotačem!
Pohana piletina se uvijek s glasnim odobravanjem dočekivala na stol. Jednostavno je to jelo koje ipak zahtjeva određenu količinu truda, ali i vremena. Puno je jednostavnije tog piceka ubaciti u pećnicu, dodati mu povrće i raditi nešto drugo dok se ručak sam od sebe sprema.
Za pohano treba i narezati pile pa ispanirati pa pržiti i stajati kraj toga, a još bi i prilog neki trebalo napraviti. Ipak, često se zaželimo hrskavog poha i meke, savršeno pečene piletine ispod tog hrskavog omotača.
S vremenom nam je dosadila ta klasična smjesa za paniranje, pivsko tijesto smo također usvojili, a u potrazi za novim načinima, naletjeli smo na maslac od kikirikija!
Potrebno vam je:
- pileća prsa
- batak i zabatak
- tri žlice maslaca od kikirikija
- 1 jaje
- 4 žlice kiselog vrhnja
- sol
- papar
- svježi začini (bosiljak, origano, majčina dušica, peršin)
- sok pola limuna
Piletinu odvojite od kostiju i narežite na podjednake komade. Svježe začine, koje god imate pri ruci, a vesele vas, sitno nasjeckajte.
U zdjeli umutite maslac od kikirikija, kiselo vrhnje (često ga zamijenimo i jogurtom ili mileramom), jaje i sok pola limuna.
Miješajte dok ne dobijete gustu ljepljivu smjesu u koju ćete ubaciti piletinu i začine. Ostavite bar pol sata do sat vremena piletinu da stoji u toj smjesi dok se ona ne počne baš jako lijepiti za meso.
U posebnom tanjuru pripremite krušne mrvice koje možete pomiješati s nekim sjemenkama. Mi često koristimo sezam ili usitnjeni kikiriki.
Piletinu vadite iz smjese, pazite da vadite tako da ostane smjese na samom mesu, uvaljajte u krušne mrvice i spuštajte na dobro zagrijanu masnoću. Smanjite vatru i pecite do zlatne boje, pojačajte vatru, okrenite i opet smanjite. Svaki komad pecite do zlatnog.
S ovim načinom pohanja, dobit ćete mekanu piletinu i hrskavi, nimalo dosadan omotač.
Poslužite uz pomfrit i tartar umak ili uz rizi bizi za koji recept možete pronaći na našoj stranici.