Postoji cijela nauka oko izrade savršenog burgera, ali prava istina jest da oni zahtijevaju vrlo malo pripreme i puno pažnje prilikom pečenja. Uz dobar komad mesa ne treba previše dodataka pa smo se mi poslužili onime što nam je bilo nadohvat ruke…i na obližnjoj tržnici.
Mjesto događanja: ponovo Lika. Vrijeme događanja: sezona gljiva.
Kako nismo vični u branju gljiva, prepustili smo se izboru na gospićkoj tržnici, gdje smo ugrabili smeđe šampinjone i nastavili hrabro prema mesnici, u kojoj su nam odsjekli komad junetine dobro prošarane lojem i dva puta ga provukli kroz “flajšmašinu”. Uz malo rukole i par stvari koje smo imali već doma, bili smo spremni na ovaj pothvat, u koji se nismo dosad previše upuštali pa bi se moglo reći da je ispred nas stajao pravi izazov. Ipak, priča je imala sretan završetak, a evo kako je došlo do njega.
Potrebno vam je:
za burgere:
- 500 g mljevene junetine (od vrata i/ili buta)
- sol i papar
za peciva:
- 1 šalica – 250 ml (koristite šalicu jednake zapremnine kroz kompletan recept)
- 1 šalica toplog mlijeka
- 2 žlice suhog kvasca
- 2 žlice šećera
- 3 šalice brašna (+ još ½ šalice brašna za miješenje tijesta)
- 100 ml otopljenog margarina (mi smo koristili maslac)
- 1 jaje
- 1 žličica soli
- za premazivanje: 1 jaje sezam
- mak ili lanene sjemenke za posipanje
za pirjane gljive:
- 250 grama gljiva (mi smo koristili smeđe šampinjone)
- dva srednja luka
- malo bijelog vina
- ulje
za umak:
- 1/2 šalice majoneze
- 1-2 češnja češnjaka
- prstohvat soli
- 1- 2 žlice vrhnja
- mladi luk (zeleni dio nasjeckan na kolutiće)
- žličica senfa
Prvo pripremite peciva za burgere. Mi smo bili jako gladni pa smo odlučili ispeći brza brioche peciva po receptu Slavonke. Pećnicu treba dobro ugrijati na 220°C. Pleh obložite papirom za pečenje. U posudu dodajte toplo mlijeko, kvasac, šećer, otopljeni margarin i jaje. Lagano miješajte pjenjačom dok se sve ne sjedini. Zatim dodajte brašno i sol i rukama umijesite tijesto na pobrašnjenoj površini oko 5 minuta, dok tijesto ne postane elastično i glatko. Podijelite tijesto na 8 ili 4 jednakih okruglica, ovisno koju veličinu burgera želite. Peciva posložite u posudu za pečenje, a između svake ostavite razmak, jer će tijesto narasti tijekom pečenja. Prekrijte peciva prozirnom folijom i ostavite ih 10 minuta na toplom. Razmutite jaje za premazivanje, pa premažite peciva, pospite sa sezamom ili makom i pecite 10-15 minuta, dok ne dobiju zlatno – žutu boju.
Luk smo karamelizirali na laganoj vatri i podlijevali ga bijelim vinom, a onda smo na njega dodali gljive dok nisu ispustile svu vodu i pretvorile se u gustu, ljepljivu mase boje tamnog meda.
Meso treba dobro izmiješati, ali ono, “ubiti boga u njemu”, kako se ne bio raspadalo tijekom i nakon pečenja. Ostavite smjesu nekoliko sati da odleži prije nego ju bacite na tavu. Nemojte začinjavati meso sve dok ne bude oblikovano u burgere i spremno za pečenje. Mi smo napravili četiri veća burgera, a možete ih i lagano pritisnuti palcem u sredinu, kako se ne bi previše skupili tijekom pečenja. Kada je gril tava bila dobro, ali jako dobro zagrijana, svaki smo burger posuli solju i paprom s vanjskih strana i premazali s par kapi ulja i tako ih stavili na kipuću tavu.
Burgeri se peku dvije do tri minute sa svake strane, kako bi unutrašnjost ostala skoro pa ružičasta. Kada ih premjestite na tanjur, njihov sok bi trebao biti crvenkasto – smećkaste boje.
Sada je na red došlo slaganje burgera. Kako nismo imali maslaca za namazati unutrašnjost peciva, iskoristili smo kajmak, koji se, ponovo, kao i u receptu za pečene kukuruze, pokazao kao idealna zamjena. Na donju polovicu peciva stavili smo umak (kojeg napravite tako da samo pomiješate sve sastojke), i koji je možda trebao koje vrijeme stajati u hladnjaku, jer se otopio poput sladoleda na suncu pod vrućim burgerom, ali je svakako pridodao njegovom senzualnom izgledu.
Na meso smo dodali gljive pa malo rukole, a vi možete staviti bilo koju sezonsku salatu koja vam je pri ruci. Zasučite rukave, pripremite kriglicu dobro ohlađenog piva i bacite se na posao dok je sve još fino toplo.
Dobar tek!