Nakon izrazito uspješnog prošlogodišnjeg MasterClassa, Graševina Croatica nastavila je s brendiranjem i organizacijom poslovnih susreta na odabranim lokacijama i vinskim položajima Slavonije i hrvatskog Podunavlja.

Ovogodišnji Graševina MasterClass održao se od 9. do 11. listopada s vrlo raznolikim programom, a događanju su se odazvali vinski profesionalci, distributeri, sommelieri, i najznačajniji domaći mediji koji su kroz radionice, ali i B2B druženja otvorili bitne teme o pozicioniranju Graševine.

Mi smo pak od tri dana pohodili dva i bogami, da smo krenuli ranije, teško bismo opstali iako mi je strašno žao što smo propustili prvi dan o kojem smo slušali kasnije samo hvslospjeve. Naime, događanje je započelo u Kutjevu u vinogradima Krauthaker uz kušanje vina Slavonije i hrvatskog Podunavlja, a zatim se nastavilo u vinarijama Galić i Sontacchi, gdje su se pod vodstvom sommeliera Darka Lugarića održale dvije radionice pod nazivima “Dosljednost i izvornost vina i vinarija Graševine Croatice i „Terroir 2.0 vinogorja Slavonije i hrvatskog Podunavlja“.
MasterClass u Kutjevu zaokružen je degustacijskom večerom u restoranu Slavonska kuća Vinkomir, gdje su sudionici imali priliku kušati specijalitete lokalne kuhinje uz pažljivo odabrana vina.

Naš put, a time i drugi dan ovog događanja, započeo je konferencijom GO (Graševina Osijek), a održan je u osječkom Centru za posjetitelje Tvrđa u organizaciji Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Turističke zajednice OBŽ i Graševine Croatica.
Glavne teme konferencije bile su „Izazovi i prilike vinske industrije u Republici Hrvatskoj“ i „Mijenjaju li milenijalci i generacija Z vinsko tržište?“.


„Graševina je naša gospodarski najznačajnija sorta koja u proizvodnji čini 25 % površina i gotovo 45 % proizvedenog vina. Od ove sorte vinari proizvode široku lepezu mirnih vina te pjenušava vina. S obzirom na količine i kvalitetu, pri čemu je 80 posto vina u kategoriji kvalitetnih i vrhunskih vina, graševina kao sorta ima daleko najveći izvozni potencijal te može biti lokomotiva i za ostala hrvatska vina. Stoga graševina svakako zaslužuje posebnu pozornost i ovakvu konferenciju na kojoj se raspravlja o aktualnim izazovima u proizvodnji i mogućnostima marketinške prezentacije te novim načinima komunikacije prema potrošačima osobito mladim pripadnicima Z generacije“, rekao je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.


Upravo mi je druga tema, ona o tim mlađim generacijama, bila posebno zanimljiva jer već dugo napominjem da nam nedostaje kvalitetnog sadržaja bliskog upravo tim generacijama.
Istoga dana nakon konferencije, krenuli smo za Erdut i tamo kušali vina prema odabiru Željka Garmaza. Na prekrasnom položaju vinarije Erdut s pogledom na moćan Dunav, nije nas bilo teško gurnuti u neku posebnu atmosferu. Dojmilo nas je vino vinarije Kalazić, a dok smo kušali, već smo krajičkom oka gledali i na gastro dio ovog eventa. Naime, Igor Vlatković je malo dalje pekao šarana na rašljama!
Moja ljubav prema ovoj slatkovodnoj ribi je poznata, a jedva sam dočekala isprobati i ovaj uradak. I bio je vrhunski! Čak i dok se malo ohladio (teško nas je bilo odvojiti od čaša), bio je sočan, savršeno slan i zvao je na još. No, bilo je vrijeme za poći dalje.


Poseban je interes bio za Grand MasterClass radionicom odabranih graševina koju je vodio Saša Špiranec u impresivnom Starom podrumu Iločkih podruma.
Saša je taktički obradio temu graševina tako da nije bilo dosadno ni onima koji su tek početnici, ali ni onima koji su već vrsni poznavatelji sorte. Moram priznati da rado slušam što naš poznati stručnjak ima za reći pa sam ovu radionicu budno pratila, iako su nas savladale neke čudne alergije pa je miris bio lagano ugrožen. Ipak, sretna sam što sam imala prilike probati ovako širok spektar graševina, a najjači dojam je ostavila Graševina Grand Selection 2017 vinarije Antunović.
Nakon toliko vina, bilo je vrijeme i za obilnu večeru na kojoj nas u restoranu vinarije Iločki podrumi nisu štedjeli. No, svima nam je bila prijeko potrebna juhica pa smo s njom zapravo bili najsretniji iako nam se omilio kasnije i slasni buncek.

Da su gastronomija i enologija usko povezani s turističkim aspektom brendiranja destinacija, potvrdili smo i trećeg dana MasterClassa, razgledavajući podrume Iločkih podruma i zidine Starog kraljevskog grada Iloka kojima smo prošetali, a oduševile su nas ljepotom, elegancijom i iznimnom poviješću te pogledom koji s njim puca.
A zatim smo se uputili na jednu od najudaljenijih točki Hrvatske, Vinariju Papak, gdje je bilo organizirano kušanje graševina iz više zemalja po izboru vinskih stručnjaka Tome Jakopovića i Ive Kozarčanina, što je bila i uvertira u završnu svečanost ovog trodnevnog boravka u Slavoniji.

Odlična radionica na kojoj smo imali priliku kušati graševinu iz osam zemalja, a mislim da smo se kolektivno složili da je najveća radost bila kušati Grašac Beli 2020 vinarije Vinčić iz Šida koji je 2023. ponio laskavu titulu Best in Show na Decanter Wine World Awards.
U vinariju Papak smo se pak zaljubili kad smo prvi put kročili na ovu predivnu hacijendu okruženu vinogradima prije koju godinu. Ne samo u prirodu, već i u djelo gospodina Mladena Papka koji svakom rečenicom vuče u njegov svijet vina u kojem naprosto poželjelite ostati. S par boca vina Papak pod miškom i novim otkrićima sorte zbog koje smo se okupili ovdje, krenuli smo na posljednju destinaciju.

Na ladanjskom imanju Principovcu pod zvijezdama održan je Dunav Wine Festival – specijalizirani boutique festival u organizaciji Graševine Croatice i u suradnji s TZ Vukovarsko – srijemske županije i hrvatskim vinskim portalom Vinski klub.
Festival je ponudio jedinstveno iskustvo za ljubitelje vina i pažljivo biranih gastro delicija, a uz odabrana vina Slavonije, hrvatskog Podunavlja i susjednih zemalja, renomirani kuhari Ivan Đukić, Saša Vojnović i Igor Vlatković pobrinuli su se za showcooking stage pripremivši na kreativan način jela koja su se savršeno sljubila s vinima za vrhunski doživljaj gastro kombinacija.
Festivalski program vodila je Ana Radišić, dugogodišnja televizijska voditeljica i osnivačica podcasta „U oblacima s Anom Radišić“, a atmosferu su dodatno začinili glazbenici Marina Soldo i Dorian Brekalo.

Fantastično smo se zabavili, stekli nova poznanstva, neka produbili i više nego zadovoljni pozdravili ovaj kraj i obećali vratiti se što prije.
Tomislav Panenić, direktor Graševine Croatice, istaknuo je „Nakon vrlo uspješne prve godine odlučili smo nastaviti s ovom odličnom praksom i pokazati novu destinaciju. Graševina, kao jedna od najznačajnijih sorti srednje Europe te najzastupljenija Hrvatska sorta zaslužuje događanja ovakvog tipa.“

Predsjednik Graševine Croatice, Renato Krčmar, nadovezao se zaključivši: „Ambiciozno smo pristupili organizaciji događanja, htjeli smo kroz tri dana prikazati sve stilistike Graševine iz Hrvatske, ali i šire. Također, želja je bila dati uvid u različit cjenovni rang Graševine te koliko je ona vrijedna pažnje, dodatnog brendiranja i njegovanja u znanstvenom i stručnom smislu jer potencijali za gospodarstvo i turizam koje nam ova sorta pruža su iznimno značajni, a uvjeren sam da će u budućnosti dobivati na značaju sve više i više.“

Iz Graševine Croatice poručuju kako su sinergija vinske struke, turističkog i gastro sektora te državnih institucija neophodni za provođenje usuglašene strategije kako bi graševina kao sorta ispunila svoj velik potencijal i doprinos gospodarstvu.

Hvala organizatorima koji su nas ugostili, bilo je ovo jedno predivno i poučno iskustvo i već se veselimo idućoj prilici za druženje!

Foto: Katarina Živković

MOGLO BI VAS ZANIMATI

KOMENTIRAJ