Danas je na trgu u Plominu, na konferenciji za medije predstavljen inovativni projekt „Plominsko otkriće“, koji će posjetiteljima omogućiti jedinstveno istraživanje ovog povijesnog lokaliteta kroz igrifikaciju i edukativne sadržaje.


Važnost i posebnost projekta predstavili su Ariana Brnetić, direktorica Turističke zajednice Općine Kršan, Iva Silla, autorica projekta igrificiranih istraživanja Playful Croatia i stručnjakinja za interpretaciju baštine te Vedran Kos, diplomirani arheolog i profesor povijesti.
Projekt „Plominsko otkriće“ osmišljen je kako bi posjetiteljima pružio interaktivno iskustvo istraživanja Plomina, poznatog po svojoj bogatoj povijesti i jedinstvenim kulturnim spomenicima, poput Plominskog natpisa, najstarijeg glagoljaškog spomenika.


„Oživljavanje Plomina i njegovih šćorica oduvijek nam je bio izazov. Partnera za ovaj projekt pronašli smo u gospođi Ivi Silla koja je putem zanimljivog interaktivnog letka oživila bogatu kulturnu baštinu. Zahtjevni dizajn letka odradio je Valter Stojšić, a za izradu suvenira, ručno rađene razglednice, zaslužna je Ana Orbanić koja stoji iza brenda Moj Papir. Zahvalni smo svima koji su doprinijeli realizaciji ovog projekta, a posebno zahvaljujem teti Nadi i pokojnoj teti Dorini, čija je nesebična ljubav prema Plominu bila i ostala neiscrpan izvor inspiracije za sve naše projekte.“ istaknula je Ariana Brnetić, direktorica TZ-a Kršan.

 

View this post on Instagram

A post shared by Lenka Š. (@lenka_sajina)

Središnji dio projekta je interaktivni letak izrađen na recikliranom papiru, koji vodi posjetitelje u otkrivanje tajni starog grada Plomina. Letak je osmišljen kao spoj zabave i edukacije – ispunjen je zagonetkama i pitalicama koje potiču promatranje skrivenih detalja unutar srcolikog tlocrta grada.

Iva Silla se osvrnula na proces osmišljavanja letka: „Odlučili smo jedan naizgled običan letak preobraziti u zaigranu uspomenu kroz interaktivno istraživanje Plomina. Na svakoj lokaciji potrebno je savinuti papir na označenom mjestu. Kako svijamo papir, tako se pred našim očima otkrivaju nove zagonetke i zanimljivosti. Na samom kraju istraživanja – eto nam brodića od papira, a ako smo sve dobro riješili, trebali bismo imati i idealan naziv za taj brod. Čak i stvaranje ovakve slagalice bilo je jedno zaigrano iskustvo uz podršku dizajnera Valtera Stojšića koji je objeručke prihvatio izazovan zadatak. Nadam se da ćete se odvažiti za ovaj neobičan način upoznavanja Plomina, putem saznati brojne zanimljivosti te se oduševiti plominskim otkrićima.“


Posebnost karte je njena interaktivnost, naime na određenim lokacijama posjetitelji savijaju papir prema uputama, otkrivajući nove zagonetke. Na kraju istraživanja, karta se pretvara u papirnati brodić, simboličnu poveznicu Plomina i mora, a na brodiću se otkriva detalj poznatog Plominskog natpisa.

Plominski natpis, poznat i kao Plominski epigraf, izuzetno je važan povijesni i kulturni artefakt s područja Hrvatske. Radi se o kamenom natpisu iz 11. stoljeća, koji se nalazi u crkvi sv. Jurja u starom naselju Plomin u Istri. Ovaj natpis predstavlja jedan od najstarijih pisanih tragova na glagoljici, najstarijem slavenskom pismu, što ga čini ključnim dokumentom za proučavanje povijesti pismenosti i jezika na ovim prostorima, istaknuo je Vedran Kos, diplomirani arheolog i profesor povijesti.

Posjetitelji koji riješe sve zagonetke mogu preuzeti u uredu Turističke zajednice Općine Kršan nagradni suvenir – razglednicu izrađenu od ručno rađenog papira s dodatkom ružmarina. Razglednicu, ispunjenu ružmarinom, izradila je Ana Orbanić iz brenda Moj Papir. Srce na razglednici sadrži biljku ružmarina i sjeme koje se može posijati, što dodatno povezuje posjetitelje s prirodom i poviješću Plomina.


Ideja o ružmarinu i brodićima inspirirana je lokalnim običajima. Gospođa Nada Janjić podijelila je obiteljsku priču o svom nonu Josipu Vozili – Sipe, koji je plovio do cca.1946. godine. Njegova supruga stavljala je ružmarin u rubac kako bi ga miris, dok je bio na na moru, podsjećao na dom. Plominjani su u prošlosti bili poznati kapetani, a podno grada je oko 1882. godine bilo više od 20 jedrenjaka, priča nam gospođa Nada, prisjećajući se maminih priča.
Projekt je prilagođen svim generacijama, a posebna pažnja posvećena je uključivanju najmlađih, kako bi se kroz igru i istraživanje potaknula ljubav prema zavičaju i očuvanju baštine. Očekuje se da će projekt privući ne samo turiste već i lokalne škole, čime će se dodatno osnažiti svijest o vrijednosti kulturne baštine.
Projekt su osmislili Turistička zajednica Općine Kršan, kreativni timovi tvrtki Kazivačica i Heredo, uz dizajn Valtera Stojšića i suvenir brenda Moj Papir. Realizacija je financirana sredstvima Fonda za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent.
Projekt „Plominsko otkriće“ dostupan je posjetiteljima od danas, a svi zainteresirani mogu preuzeti kartu u Turističkom uredu Općine Kršan u Vozilićima, restoranu Dorina i pizzeriji Burra u Plominu!


Više informacija o projektu dostupno je na službenoj stranici www.istria-krsan.com

MOGLO BI VAS ZANIMATI

KOMENTIRAJ