Čim se gradom pročuo glas da Zagreb konačno dobiva pravi talijanski ritual uživanja u popodnevnom druženju uz fine zalogaje i koktele, jedva smo dočekali priliku skoknuti do restorana i bara Molino u Kaptol centru kako bismo među prvima iskusili uživanje u la dolce vita stilu. Na sam spomen osvježavajućeg Aperol Spritza ili čaše prosecca uz koje vam na stol stižu najfinije talijanske delicije spretno servirane na domaćoj svježe pečenoj focacci preplavio nas je osjećaj ugode i iskrenog veselja.

Aperitivo@Molino kreće od 15. travnja i u njemu se može uživati od ponedjeljka do petka od 17:00 do 19:00 sati, kako u kreativno uređenom prostranom interijeru restorana smještenog na 2. katu Kaptol centra, tako i na velikoj ozelenjenoj terasi Molina koja mami na opuštanje. I doista, poseban je ugođaj biti u srcu Zagreba, a imati osjećaj intime te se posve isključiti od gužve, prometa i stresa. Ako vam iz bilo kojeg razloga dolazak u centar grada nije opcija, kako doznajemo od vlasnika, uz Aperitivo@Molino moći ćete se opustiti i na njihovoj drugoj lokaciji – u Point centru na Vrbanima. Usto, napominju kako će trajanje ovog divnog rituala tijekom ljetnih mjeseci produljiti do 20:00 h.

Već nam je prvi pogled na Aperitivo@Molino kartu pića izmamio osmijehe na lica – izbor se sastoji od sedam osvježavajućih spritzeva podijeljenih u tri kategorije: klasični (Aperol, Campari i Hugo), moderni & gourmet (Limoncello, Black Hugo i Vermouth) te lokalni twist, odnosno spritzevi Teranino i Antique.

Karta sadrži i osam klasičnih hit koktela: Negroni, Mojito, Espresso Martini, tri vrste Gin Tonica, Whiskey Sour i London Mule. Odličan je izbor pjenušavih vina na čaše, štoviše,  zadovoljit će i one najzahtjevnije jer se tu nalazi i šampanjac Allart & Fils Brut Réserve, zatim sjajan prosecco Col de’ Salici, te tri pjenušaca: Puklavec, Kolarić i Šember Rosé. Kod bijelih vina predvode domaće etikete: Štamparov Sauvignon Blanc, Malvazija Coronica, Adžić Graševina i Mega Victa Pošip, dok Italiju izvrsno predstavlja Antinori (Castello della Sala) Bramìto. I ljubitelji crvenih vina imaju lijep izbor. Tu su talijanski Antinori Peppoli Chianti Classico i San Marzano Talò Malvasia Nera, francuski Orimos Grande Reserve Rouge, te Plavac mali bračke Stine. Pohvaljujemo izbor pića jer pokriva različite ukuse i dubine džepa, a nije prevelik ni zbunjujuć, te prati temu.

Zalogaji su pak ono što uživanje u aperitivnim pićima pretvara u hedonistički doživljaj. Kako nam kažu vlasnici Molina, i sami veliki ljubitelji ovog talijanskog rituala, u ponudi će uvijek biti različite vrste zalogaja na njihovoj domaćoj svježe pečenoj focacci – a kreacije će se mijenjati ovisno o sezoni i dostupnosti namirnica. Za početak su tu zaista izvrsno izbalansirane kombinacije koje donose samu srž mediteranskih okusa: vrhunske burrate, stracciatelle i mozzarelle, zatim polumeki taleggio, sočne masline te autentične mesne delicije – od slatkog Prosciutto cotto di Parma, preko slavnih milanskih salama, i Mortadelle di Bologna do beef tagliate. Imaju i pizza ripiena varijante zalogaja gdje dvije polovice pizza tijesta pune kreativnim kombinacijama i dodatno ih zapeku, a za vegetarijance tu su u posebno ukusne Melanzane alla Parmigiana kao i pizza ripiena s tikvicama, patlidžanima, paprikama i mozzarellom. U ponudi su i arancini (pohane kuglice od riže s različitim punjenima), ali i bogati riblji zalogaji s hobotnicom, inćunima, te lososom. Svi sastojci su vrhunske kvalitete i autentični, a većinu je moguće i vidjeti u vitrini u sali restorana, što svakako pridonosi sveukupnom dojmu.

Već nakon prvog posjeta, Aperitivo@Molino svakog je od nas teleportirao u najdraže nam mjesto u Italiji i sigurno ćemo rado i često ponoviti ovaj doživljaj.

Foto: Meze Media

 

Podsjetimo, koncept aperitiva, koji potiče od latinske riječi “aperire” što znači “otvoriti”, ima korijene u starom Rimu, gdje su imućniji Rimljani uživali u ritualu “gustatio” kao uvodu u večernje gozbe. Moderni ritual aperitiva počinje se oblikovati u 18. stoljeću, nakon što je 1786. godine Antonio Benedetto Carpano u Torinu stvorio vermut, koji će postati sinonim za aperitivno piće. U 19. stoljeću aperitivi su postali popularni i u ostatku Italije: u Rimu, Genovi, Firenci, Veneciji, a posebice u Milanu, gdje se aperitivo razvio kao nezaobilazni društveni ritual koji uključuje uživanje u pićima kao što su Aperol spritz, Campari i Martini, uz sitnu hranu i druženje prije večere. No ova tradicija ne svodi se samo na uživanje u piću i zalogajima, već u svojoj srži ima za cilj ugodno društvo i opuštanje, što ju razlikuje od američkog koncepta “happy houra”. U posljednjih nekoliko desetljeća, popularnost talijanskog aperitiva, posebno Aperol spritza, proširila se diljem svijeta, a sada konačno možemo u Zagrebu uživati u cjelovitom, autentičnom aperitivo ritualu.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

KOMENTIRAJ