Na čašu osvježavajućeg domaćeg soka, a onda i zanimljivog razgovora sjeli smo s, ni manje ni više, već pijanistom Vedranom Janjaninom. On se, naime, nedavno zainteresirao za izradu domaćih sirupa i, priznat ćemo vam, s obzirom na kratak vijek njegovog hobija, odlično mu ide. Njegov je sok od bazge naš apsolutni favorit ovog ljeta.

Ovog smo si ljeta zadali zadatak, osim najfinije kuglice sladoleda od pistacije, pronaći i najfiniji sok od bazge u gradu. Onaj koji nije presladak, koji sadrži dovoljno osvježavajuće kiseline i koji će nas do kraja ljeta podsjećati na bezbrižne dane kada smo kao klinci u šumi brali cvjetove pa ih nosili mamama i bakama da bi zatim one, samo za nas i po našem guštu, pripremale domaći sirup. Sličnu ideju za vrijeme prvog vala koronavirusa, s početkom ljeta i prvim cvjetovima bazge, imao je i akademski glazbenik Vedran Janjanin, a jedina razlika bila je u tome što je Vedran zasukao rukave te se sam bacio na pripremu sirupa. Odmah po otvaranju restorana, njegov smo slatki proizvod u bočici isprobali u zagrebačkom Kutu i u potpunosti se oduševili. Naša potraga, čini se, prije nego što smo to planirali, ovdje je završila.

Zanimalo nas je kako i zašto se rodila ideja o pripremi sirupa od bazge, a kasnije i sirup tonika, prvog takve vrste koji smo do sada isprobali te što još kuha kad ne stvara glazbu, a ovaj je svestrani glazbenik s nama podijelio i nekoliko ideja te savjeta za kućnu pripremu napitaka.

 

vedran_janjanin_vilicom_kroz_hrvatsku

 

Vedran nam je objasnio kako se, kao većina njegovih kolega, trenutno nalazi u dodatno neizvjesnoj situaciji bavljenja već ionako nezahvalnom i podcijenjenom strukom kao što je umjetnost, a zbog činjenice da je oduvijek volio kuhanje, višak vremena odlučio je iskoristiti za ono što ga već dulje zanima. Tako se okušao u pripremi sezonskih napitaka.

“Cijeli sam život u glazbi, a želja da proizvodim sirupe javila se početkom godine kada smo svi bili zatvoreni u vlastitim domovima. Volim kuhati općenito cijeli život, a volim i stvarati pa mi je nekako logičan korak bio da se bacim u stvaranje onog što me veseli”, rekao nam je odmah na početku razgovora dok smo, sjedeći na vrućem ljetnom suncu, osvježenje pronašli u njegovom slatkom napitku.

Kako je krenuo s pripremom sirupa, zainteresirao se i za izradu domaćeg tonika, onog kojeg pomiješanog s ginom koristimo za pripremu omiljenog ljetnog napitka. Kada je skupio velik broj pozitivnih reakcija na sirup od bazge, odlučio je nastaviti u istom smjeru pa tako danas za prijatelje, poznanike i goste Kuta priprema i domaće sirupe od lavande i mente.

 

vedran_janjanin_vilicom_kroz_hrvatsku

 

S nama je podijelio nekoliko savjeta za kućnu izradu sirupa, a onda smo se bacili i na proučavanje sastojaka za tonik, najneobičniji hobi ovog simpatičnog glazbenika.

“U našem podneblju raste jako puno zanimljivih biljaka i plodova od kojih se mogu raditi razni sirupi i spojevi. Recimo, lavanda je jedna od njih, a sam ju pripremam tako da cvjetove lavande umočim u vodu, pustim da odstoji, isfiltriram vodu, pomiješam sa šećerom i limunskom kiselinom, napravim koncentrat od limunovog soka, a onda se tu mogu ubaciti i sastojci poput mente ili drugog bilja.

Sam sve radim u malo većim količinama, ali recimo na četiri litre vode, stavim tri kile šećera i dvije šake lavande, što je otprilike 80 grama cvjetova. S mentom je omjer pola kile mente na tri litre vode, a dobro je dodati i limunsku travu, ona oplemenjuje okus. Eto, to bih naveo kao nekakav moj tajni sastojak, ali i ja još uvijek puno istražujem i svakim novim napravljenim sirupom otkrijem nešto što bih još mogao dodati.

Za pripremu tonik sirupa, koji se prije korištenja miješa s mineralnom vodom ili sodom trebat će vam kininovac, piment, anis, papar, nar, kore limuna, naranče… Može se kuhati, ali ja to radim hladnom ekstrakcijom. Stavljam u hladnjak na tri dana, miješam i onda cijedim i pakiram u boce. Nakon sterilizacije, punjenja i čepljenja boce je poželjno čuvati na tamnom i hladnom mjestu.“

 

Vedran_Janjanin_kut_vilicom_kroz_hrvatsku

 

Otkrio nam je Vedran i kako priprema tonik sirupa iziskuje više vremena i strpljenja za pripremu, ali su i sastojci raznovrsniji i specifičniji. Jedan od njih svakako je i kora kininovca. Objasnio nam je kako je u pitanju kora biljke Cinchone koja predstavlja ključni sastojak prisutan u svim standardnim tonicima, a zaslužan je za laganu gorčinu, koja u kombinaciji s drugim aromama i slatkoćom donosi ono poznato osvježenje.

Zamolili smo ga i za dvije, tri ideje oko pripreme domaćih napitaka, a Vedran nam je zatim dao nekoliko odličnih primjera sokova i mlijeka koji, pripremite li ih kod kuće, mogu biti itekako dobra zamjena za industrijske proizvode.

“U posljednje vrijeme dosta je popularna Kombucha. Postoji puno tutorijala na internetu i ljudi se nerijetko upuštaju u izradu, a gljivice za Kombuchu danas se mogu nabaviti čak i na različitim internetskim stranicama. Dobra stvar je i vodeni kefir od kojeg se dobivaju domaći gazirani sokovi.

Osim toga, mislim da je priprema domaćeg bademovog mlijeka super stvar i odlična zamjena za kupovno kravlje mlijeko. Jednostavno je za napraviti i može se kombinirati dosta toga. Može se, primjerice, raditi i zobeno ili mlijeko drugih orašastih plodova koje se zatim koristiti u kavi ili uz pahuljice i ne izaziva onaj težak osjećaj u trbuhu kao kravlje mlijeko. Jedini problem je rok trajanja koji je vrlo kratak.

Osobno mi je želja napraviti svoj ocat. Koristim ga, kao vjerujem i većina ljudi, svaki dan, priprema nije nešto komplicirana i mislim da bi se uskoro mogao okušati u nečem sličnom. Volim pripremu onoga što konzumiramo na svakodnevnoj bazi s ciljem da je što iskrenije i prirodnije, a za nepce intrigantno.”

 

Vedran_Janjanin_kut_vilicom_kroz_hrvatsku

 

Osim navedenog, Vedran nam je otkrio kako ga zanimaju i začini, volio bi se posvetiti pripremi džemova, ajvara i zdravih krekera, pa čak i gotovim koktelima, a posebnu ljubav krije prema vinima. Najsretniji bi bio, kako kaže, kada bi mogao pokrenuti posao u kojem će spojiti glazbu i pripremu domaćih proizvoda. Također, dodao je, sve što ga zanima ponajprije radi zbog ljubavi i nije mu cilj stvoriti ogroman komercijalni brend već se fokusirati na kvalitetu i prepustiti se stvaranju.

“Volim istraživati i isprobavati nove stvari, pokušati ih sam izraditi, družiti se s ljudima koji znaju više od mene, učiti od njih i skupljati znanje. Danas sirupi i tonik, a sutra tko zna”, zaključio je.

 

Vedran_Janjanin_kut_vilicom_kroz_hrvatsku

 

Na kraju, Vedran je s nama podijelio nekoliko savjeta i trikova za kućnu izradu sirupa pa, ako se još uvijek niste upustili u pripremu slatkog napitka u kojem se uživa cijele godine, možda je upravo sada pravo vrijeme za to.

Tips&Tricks za pripremu domaćeg sirupa

  • Bitno je poznavati biljku ili plod s kojim radite, istražite i konačni proizvod pa tek onda krenite u izradu
  • Pronađite dobar alat s kojim posao postaje puno lakši, primjerice kod pripreme tonika važno je pažljivo ostrugati koru limuna i naranče, a da bi se to napravilo kako treba, potreban je kvalitetan alat
  • Važno je koristiti gazu i dobro procijediti sok, na taj se način produlji rok trajanja
  • Pripazite na čepljenje boca
  • Važan faktor je i prostor u kojem se proizvodi skladište, jako je važno u kakvim se bocama drži proizvod i mjesto na koje ih se sprema

MOGLO BI VAS ZANIMATI