Ovaj jušni klasik možete pripremiti kao predjelo ili samostalno jelo. Za postizanje posebne kremoznosti, nećete trebati mlijeka, vrhnja i slično, već samo par žlica kralja mliječnih proizvoda – maslaca. Uronimo u recept!

Korjenasto povrće jedno je od najvažnijih jesenskih plodova, pa će nas fino zagrijati za nadolazeću sezonu. Svaka vrsta ovakvog povrća ima svoje specifičnosti, ali svako je dobro za osnaživanje imuniteta i djeluju protuupalno, što je iznimno bitno u ovim vremenima, povoljno djeluju na probavne organe (osobito na rad crijeva), poboljšavaju metabolizam, pomažu pri čišćenju organizma od toksina te umanjuju opasnost od nastanka kroničnih i zloćudnih bolesti. A pored svega toga su izrazito fini kad se pravilno kombiniraju i začine.

povrće_recepti_vilicomkrozhrvatsku

Potrebno vam je:

  • 400 grama mrkve
  • 50 grama korijena peršina (cca dva srednja korijena)
  • jedna manja glavica celera
  • jedan luk
  • 1 – 2 češnja češnjaka
  • lovorov list
  • 2 žlice maslaca
  • 1 litra povrtnog temeljca
  • sol, papar, muškatni oraščić (po želji)
  • sušeni peršin za posipanje

Pripremite si korjenasto povrće tako da ga naribate, a luk i češnjak nasjeckajte.

Otopite maslac u loncu pa na njega ubacite tanko rezani luk i pirjajte ga dok ne požuti i ne omekani. Maslac gori na temperaturama preko 150°C pa vam možda malo posmeđi zbog tog procesa, ali nije strašno – to se samo sagorijevaju mliječne tvari u njemu. Ako imate kojim slučajem ghee maslac, možete i njega koristiti, jer on ide bez sagorijevanja i do 180°C.

Sad na luk ide nasjeckani češnjak, papar i sol. Pirjajte sve skupa koju minutu pa na to dodajte izribano korjenasto povrće i lovorov list. Dobro promiješajte sve sastojke i skupa ih pirjajte nekih 5 – 6 minuta, dok sve ne omekani. Za to vrijeme možete pripremiti temeljac. Ja ga radim tako da zagrijem vodu i u nju umiješam dvije velike žlice zdrave mješavine sušenog i mljevenog povrća bez soli i aditiva.

pirjanopovrće_recepti_vilicomkrozhrvatsku

Kada je povrće mekano i temeljac skuhan, dodamo ga u lonac s povrćem. Možete to polagano dodavati kako bi regulirali gustoću juhe. Meni je litra bila taman da juha ostane dovoljno gusta, da nije skroz kao dječja kašica, a opet da nije i pretekuća.

blenderjuha_recepti_vilicomkrozhrvatsku

Neka se sve krčka nekih 15 – 20 minuta. Ulijte juhicu u blender pazeći da se ne opečete, a možete i štapnim mikserom sve dobro izblendati. Osobno volim sav posao ostaviti blenderu, jer se u njemu sve poveže do božanstvene kremoznosti. Samo pazite da dobro držite poklopac blendera, kako ne bi i vaša kuhinja dobila jednu lijepu notu narančaste po svim zidovima, kako se i nama dogodilo u trenutku nepažnje.

izblendanajuha_recepti_vilicomkrozhrvatsku

Juhicu možete odmah servirati, a po želji ju pospite kockicama pečenog kruha, ili ako baš inzistirate, dodajte joj žličicu vrhnja u sredinu. Mi smo u tosteru prepekli, ok, spalili do reš pečene neprepoznatljivosti “krajac” pirovog kruha, koji se vukao par dana po kući i posuli s malo suhog peršina.

U slast!

MOGLO BI VAS ZANIMATI