Nemojte se prepasti naslova – ovo je nevjerojatno zdravo i ukusno jelo, puno povrća, snažnih okusa i tajnih sastojaka. Vodimo vas na put koji obiluje zvukovima cvrčanja masti i pucketanja, ali i bogatog šarenila, od kojeg nećete moći odvojiti oči, od same pripreme do trenutka dok ne poližete tanjur.

Za početak će vam trebati jedan dobar wok, a onda sve ostalo. Možete i neku dublju i veću tavu. A možete i poput mene uzeti premalenu i preplitku tavu, bit će jednako ukusno, ali jedno deset puta neurednije.

Prije svega, potrebno je skuhati rižu, a mi ćemo vam otkriti kako je pripremiti na makrobiotički način, tako da se ona praktički kuha na pari i ostane pucketava i puna okusa. Uvijek kada idem probati je li kuhana pojedem malo previše, pa svaki put stavim više nego piše u receptu.

Zatim nasjeckajte sve povrće i dimljeni tofu – s naglaskom na dimljeni, jer obični nema baš nekog okusa i zahtjeva puno više pripreme, a dimljeni vole čak i zakleti ljubitelji mesa – provjereno.

Đumbir će dati ljutkastu aromu jelu, koja će vas zaintrigirati kako krenete kroz zalogaje, ali nećemo vam sada sve otkriti – čeka vas još iznenađenja za ukusne pupoljke.

Potrebno vam je:

  • malo biljnog ulja (mi smo koristili repičino)
  • 200 grama dimljenog tofua
  • 1 luk
  • 2 srednje mrkve
  • svežanj mladog luka
  • 2 – 3 veća češnja češnjaka
  • 1 žlica sitno naribanog svježeg đumbira
  • šalica smeđe riže
  • 4 jaja
  • soja sos
  • šalica kuhanog graška (može i iz konzerve)

Prvo skuhajte rižu, budući da njoj malo više treba.

U lonac s debljim dnom stavite 2 šalice hladne vode i dodajte šalicu smeđe riže pa ostavite da zavrije. Čim zakuha, dodajte 2 – 3 prstohvata soli. Smanjite plamen na minimum (ovo je jako važno, inače će vam riža zagorjeti) i poklopite lonac.

Računajte da se riža mora kuhati četrdesetak minuta, taman dok lagano pripremite druge sastojke. Rižu nije potrebno miješati. Nakon što je skuhana, rižu prebacite u drugu posudu, jer će se nastaviti kuhati ako ostane u vrućem loncu.

U woku ili dubljoj tavi zagrijte žlicu ili dvije biljnog ulja. Dodajte dimljeni tofu narezan na kockice i pržite ga do zlatno smeđe boje, a zatim ga maknite s tave na neki tanjur ili posudu. Neka ostane pri ruci, jer ćemo ga trebati kasnije.

Dodajte po potrebi žlicu ulja i popržite na njemu nasjeckani luk, na kolutiće nasjeckan donji, bijeli dio mladog luka i narezane mrkve. Pirjajte povrće dok sve malo ne omekša, oko 5 minuta. Dodajte zatim naribani đumbir i sitno nasjeckani ili protisnuti češnjak i pirjajte oko jedne minute, samo da “puste miris”.

Pridružite svemu skuhanu rižu i pola od, na kolutiće narezanog, zelenog dijela mladog luka. Ostatak će nam trebati za dekoraciju i da malo “hrska pod zubima”, kad sve bude gotovo. Ovako sve skupa pirjajte oko 3 minute, dok riža ne posmeđi, a zatim napravite kao mali “bunar” u sred woka ili tave, tako da pogurate povrće i rižu prema stijenkama posude i ostavite prazno mjesto u sredini. E sad u njega ulijte lagano umućena jaja. Kuhajte ih minutu, a zatim pomiješajte s ostatkom namirnica.

I to je to! Podijelite rižu po zdjelicama i pospite kolutićima zelenog dijela mladog luka.

Dobar tek!

MOGLO BI VAS ZANIMATI

  1. Nenad

    4. rujna 2020.

    Super Tereza!!!

    • Terezija Jerković Bjelajac

      4. rujna 2020.

      Hvala puno! Čitamo se 🙂

Comments are closed.