Svi mi imamo najdraži recept za grah, a moj se mijenjao s godinama. Da ovom dodam još šaku suhih vrganja, ovo bi bio savršen recept!
Moje se kuhanje graha kroz cijeli život pomalo mijenjalo. Od navika iz roditeljske kuće do onih koje sam stekla putem. Zapršku sam zamijenila povrćem, isto tako i onaj začin koji nećemo spominjati.
Najfiniji je, naravno, onaj koji se kuha u većim količinama, a nećemo ni spominjati činjenicu da je čak i bolji dan poslije. A što uz grah jesti nikad nije bilo upitno. Uvijek su tu luk, špek i kruh. Što sam tek kasnije u životu osvijestila da se ne podrazumijeva baš u svim kućanstvima. Iako recept za grah mijenjam, prilog ostaje isti.
Kod nas se uvijek u grah dodalo malo krumpira, a jelo ga se i s kiselim zeljem – grazelje, ili repom – grarepa, a najmanje omiljena mi je bila kombinacija kaše i graha – grakaša.
Kako sam provela s roditeljima nekoliko posljednjih dana, došao je red i na kuhanje graha, a nervoza je bila ogromna. Hoće li se njima svidjeti moj grah?
Inače se kod nas u kući grah kuha s lukom i suhim mesom pa kad je grah skoro kuha, doda se ostatak, u ovom slučaju krumpir, ali i mrkva na kolutiće. Na kraju se u sve doda zaprška, začini se sa soli, paprom i začinom koji nećemo spominjati. A ja sve radim drugačije.
Potrebno vam je:
- 300 grama suhog graha
- 2 glavice luka
- 4 češnja češnjaka
- 2 mrkve
- komadić celera
- korijen peršina
- 2 paprike
- sol
- papar
- majčina dušica
- lovorov list
- 1 žlica koncentrata rajčice
- 1 žličica crvene paprike
- 2 krumpira
- svinjska mast
- 150 grama slanine
- 2 dcl povrtnog temeljca
- 1 dcl bijelog vina
Grah noć prije namočite. Stavite ga kuhati s jednom glavicom luka, jednom paprikom, dva češnja češnjaka i ako imate, ubacite kožicu od špeka. Za to vrijeme pripremite bazu za varivo. Slaninu narežite na komadiće i u suhom loncu koji ste namijenili za kuhanje popržite dok ne ispusti masnoću. Ako je potrebno, dodajte još žlicu svinjske masti ili čak maslaca. Jednu veću glavicu luka nasjeckajte i dodajte na mast. Lagano pirjajte. Naribajte korjenasto povrće pa kad luk omekša i poprimi malo boje, dodajte i njega te sitno nasjeckanu papriku. Promiješajte. Češnjak sitno nasjeckajte. Kad sva tekućina koju je povrće pustilo ishlapi, posolite i popaprite sve. Dodajte suhe začine i žlicu koncentrata rajčice. Posipajte sve i žličicom crvene paprike, dodajte češnjak te sve promiješajte. Podlijte bijelim vinom. Kad vino ishlapi, dodajte na kockice narezan krumpir, ulijte temeljac i kuhajte na laganoj vatri uz često miješanje da bi se povrće što bolje raspalo u umak.
Ako je potrebno, dodajte tekućine iz graha koji kuhate.
Kad se povrće raspalo, a grah je kuhan, odlijte malo vode iz graha, ali neka ipak dio ostane, izvadite luk, kožice, paprike i češnjak koji su se kuhali sa samim grahom. Grah s malo vode u kojoj se kuhao prebacite u lonac s umakom od povrća, ako je potrebno, dodajte još temeljca, sve dobro začinite soli i paprom te kuhajte još pola sata.
Istina je da je ovo duži način kuhanja graha, ali je sigurno i finiji pa se svaka minuta isplati. Na kraju, roditelji nisu ni primijetili da nema zaprške, ali i začina koji ne spominjemo.