Svatko od nas ima priču o brizlama, kako ih je otkrio, gdje ih je prvi put jeo i koliko se razveseli kad ih ugleda na meniju nekog restorana ili otkrije mesnicu koja još ima u ponudi te čarobne oblačaste komade. Mi smo u potrazi za izgubljenim brizlama svoje pronašli u mesnici Don Vito na tržnici Kvatrić u kojoj su u rekordnom roku uspjeli nabaviti nenabavljivo.
Brizla, teleća žlijezda ili thymus, svojom se nježnom teksturom ne može usporediti ni s čim. Možemo probati reći da pripremljena ima neku poveznicu s mozgom, no sama tekstura je ipak nježnija, a bogatija u isto vrijeme. Nije brizla tu da je opisujemo već da je kušamo i cijenimo svaki zalogaj.
Zahvalni Filipu iz Don Vite koji nas je iznenadio velikodušnom količinom brizli, očišćenih od svih nepotrebnih žilica mogli smo se nesmetano baciti na smišljanje recepata. Odlučili smo ipak držati se tradicije i nismo tu puno talasali jer slučajnom pogreškom u pripremi, upropastiti ovaj cijenjeni komad mesa, ostavilo bi gorak okus u ustima kojeg ni nekoliko Primarius piva ne bi moglo isprati.
Odlučili smo brizle pripremiti na četiri načina. U pivskom tijestu, klasične pohane, one s roštilja te mali zaokret u igri, omotane slaninom također na roštilju. I ne možemo se odlučiti koje su nam najbolje sjele, jer smo sve slatko pojeli što možete vidjeti i u videu na kraju ovog teksta.
Brizle u pivskom tijestu
- 0,5 kg brizli
- 3 dcl piva
- 2 jaja
- sol, papar
- glatko brašno
Napravite od navedenih sastojaka smjesu nešto gušću od smjese za palačinke. Zagrijete masnoću na kojoj ćete pohati brizle.
Brizle narežite na tanke šnite i umačite u pivsko tijesto te pržite na masnoći kao da pohate pileća prsa. I to je to. Izvadite ih na papirnate ručnike koji će upiti višak masnoće, a poslužite ih uz vama najdraži umak ili bilo koji lagani prilog koji vam odgovara. Najbolje ih je kušati same i uživati u svakom zalogaju.
Pohane brizle
- 0,5 kg brizli
- 100 grama krušnih mrvica
- 2 jaja
- mlijeko
- sol, papar
- oštro brašno
Vjerujemo da vam klasično paniranje ide već od ruke, no da utvrdimo gradivo. Osušite narezane odreske brizli, uvaljajte ih u oštro brašno, a zatim u jaja umućena s malo mlijeka koja ste posolili i popaprili. Na kraju, u krušne mrvice. Ako želite hrskavi debeli omotač oko nježnih brizli, dvaput ih uvaljajte u jaja i krušne mrvice. Nama baš takav, dupli poh, najviše paše.
Također, poslužite uz salatu i umak, mi smo se odlučili na klasični tartar umak i salatu od rajčice. Nismo pogriješili.
Brizle s roštilja
Recept koji nećemo niti zvati receptom, tu je samo da vam kažemo kako smo uzeli brizle malo deblje narezane od onih za pohanje i bacili ih na roštilj koji smo premazali uljem. No da ne bi bilo toliko jednostavno, omotali smo nekoliko komada u tanko narezanu slaninu i također pekli na roštilju. Njih nije trebalo dodatno začiniti dok smo ove bez slanine na tanjuru samo lagano posolili.
Ako ikad budete u prilici probati brizle, a niste to još bili, svakako se odvažite, vjerujemo da će se roditi ta ljubav prema namirnici koju niste ni znali da imate u sebi. Mi ćemo se sljedeći put odvažiti i isprobati i druge recepte, a do tad, uživamo u tim oblačićima sreće pripremljenim na jednostavne načine.
Pogledajte i obećani video u nastavku.