Prokopali smo po našoj bilježnici pomalo zaboravljenih recepata i u njoj pronašli dva tradicionalna recepta, slična sastojcima, različita pripremom, koja smo mi već prije nekoliko godina uvrstili među jela na našem blagdanskom stolu.

 

goranskinadjev_recept_vilicomkrozhrvatsku

 

Goranski nadjev ima još sto drugih imena. Nadelo, crnoluški želudac, želodac, budla i da ne nabrajam dalje, mi smo ipak odlučili ostati na nazivu goranski nadjev. No, koliko ima imena, toliko ima i recepata. Neki od njih uključuju mladi luk, neki ne, u nekima se šunka i slanina popeku prije nadijevanja, u nekima ne, negdje se nadjev peče, negdje se kuha. Mi smo se odlučili za opciju miješanja svih tih recepata da bi dobili jedan savršeni.

Potrebno vam je:

  • 500 grama starog bijelog kruha bez kore (star dva dana)
  • 10 jaja
  • 300 grama šunke
  • 200 grama slanine
  • 2 mlada luka
  • sol, papar

 

goranskinadjev_recept_vilicomkrozhrvatsku

 

Umutite 10 jaja, kruh možete narezati na sitne kockice ili kao mi, direktno ga smrviti u zdjelu s jajima. Dodajte sitno nasjeckanu šunku i slaninu te nasjeckani mladi luk. Smjesa ne smije biti ni pregusta ni prerijetka, rekla bih kao za neki biskvit s puno jaja. Začinite po vlastitom ukusu. Pripazite koliko vam je slanina slana i koliko vam zapravo soli treba.

Goranski nadjev se tradicionalno spremao u suhom svinjskom želucu. Iako je danas teško teško pronaći taj komad, ako imate priliku, crijevo ipak možete pokušati potražiti u trgovinama ili mesnicama. Namočite crijevo prije upotrebe i tako omekšalo punite nadjevom, ne do kraja, dovoljno će biti napuniti tek 3/4 crijeva. Zavežite napunjeno crijevo na kraju i stavite kuhati u mlaku vodu. Goranski nadjev se kuha otprilike sat vremena. Nakon kuhanja, ostavite nadjev da se hladi u crijevu da se može lijepo rezati.

Savjet!

Ovo je savršen recept ako ne znate što ćete s ostacima uskrsne šunke od doručka, a nedostaje vam prilog za ručak.

Osim recepta za goranski nadjev, za još jedan sličan posebnuli smo u Bribir. Stanovnici Bribira se itekako ponose ovim svojim jelom i veseli nas sa svima podijeliti tamošnji tradicionalni recept. Riječ o bribirskom prisnacu.

bribirskiprisnac_recept_vilicomkrozhrvatsku

 

Bribirski prisnac je sastojcima poprilično sličan goranskom nadjevu, no priprema je nešto drugačija. Čitajući recepte i rasprave koji je pravi bribirski prisnac, shvatili smo da nema tu puno mjesta za kompliciranje. U većini recepata naišli smo na mladi luk kao dodatak, no u nekima je izostao. Identično kao i kod goranskog nadjeva, svaka kuća ima svoj recept.

Potrebno vam je:

  • 10 jaja
  • sir škripavac
  • 0,5 kg slanine i/ili šunke
  • vezica mladog luka
  • sol, papar
  • suhi kvasac
  • brašno po potrebi

 

bribirskiprisnac_recept_vilicomkrozhrvatsku

 

Sir narežite na kockice, a luk na kolutiće i to bijeli i zeleni dio. Na malo masti popržite nasjeckani luk, slaninu i šunku. Jaja umutite, dodajte im sir škripavac izrezan na kockice te u to dodajte i ohlađeni prodinstani luk i slaninu. Dodajte suhi kvasac i brašno. Brašno dodajte postepeno do treba kad smjesa bude dovoljno gusta da teško spada sa žlice. Začinite po želji soli i paprom.

Kalup za kuglof namastite svinjskom masti, pobrašnite i u njega ulijte smjesu. Stavite u pećnicu na 180°C 45 minuta. Vidjet ćete i sami, gotovo je kad poprimi lijepu zlatno smeđu boju.

Savjet!

Ovaj je recept također savršen za potrošiti ostatke šunke, a dio možete zamijeniti i s malo sitno sjeckane slanine.

 

bribirskiprisnac_recept_vilicomkrozhrvatsku

Dobar vam tek i sretan Uskrs!

MOGLO BI VAS ZANIMATI