Od jesenskih temperatura već nam cvokoću zubi, a svaki izvor topline i vitamina dobro je došao za ovo razdoblje kada pripremamo organizam za zimu. Zato ova juhica, koju krase jarke boje i kremoznost, idealan je suputnik u ovim nemilim uvjetima.
Posebnu aromatičnost daju joj i egzotični začini, koji su idealni za zagrijavanje tijela i uma, a odličan je način kako iskoristiti dobar komad bundeve.
Potrebno vam je:
- 500 grama pirea od pečene bundeve
- 250 grama mrkve, narezane na ploške
- 300 grama luka
- 2 češnja češnjaka
- žličica svježeg naribanog đumbira ili pola žličice đumbira u granulama
- 1 i 1/2 žličica kurkume
- žlica dimljene paprike
- 1 – 1, 5 litra povrtnog temeljca
- maslinovo ulje
- sol, papar
Prvo ispecite bundevu. Budući da ćemo ju kasnije blendati, ne morate ju guliti. Dapače, korica je izuzetno zdrava i dat će dodatnu dimenziju teksturi juhe. Narežite bundevu na jednake ploške ili kockice, nauljite ih maslinovim uljem, posolite i popaprite, i dobro promiješajte, kako bi se ulje ravnomjerno rasporedilo pa ih malo posložite i stavite peći 45 minuta na 200°C.
Ostavite da se komadi pečene bundeve malo ohlade pa ih ubacite u blender ili ih usitnite štapnim mikserom, kako bi dobili pire. Ostavite pire sa strane.
Nasjeckajte luk, mrkvu i češnjak, i pripremite temeljac. Možete pomiješati par žlica začina od dehidriranog povrća bez soli i aditiva s kipućom vodom, ako nemate kocku ili unaprijed napravljen temeljac.
Zagrijte maslinovo ulje na srednjoj temperaturi pa na njega dodajte luk i mrkvu. Pržite ih par minuta, dok malo ne omekane. Dodajte češnjak i sve začine pa kuhajte još par minuta neprestano miješajući. Nakon toga dodajte temeljac i ostavite da proključa pa smanjite vatru i kuhajte još 10 minuta. Na kraju dodajte pire od bundeve i pustite da prokuha nekih 5 minuta.
Maknite juhu s vatre i izblendajte ju pomoću blendera ili štapnog miksera do željene strukture. Mi smo ostavili malo komadića “za pod zub”. Vratite zatim sve na vatru (ili u lonac, ako ste koristili blender) i ostavite samo da se malo zagrije. Treba uzeti u obzir i to da će vam u početku juha biti dosta gusta pa ćete dodavanjem temeljca regulirati gustoću.
Koliko će vam trebati temeljca ovisi o gustoći koju želite postići, ali i o teksturi bundeve. Jednostavno nema nekog univerzalnog pravila kod juha, npr. mi ju volimo jako gustu, skoro kao kašicu, dok će netko ipak preferirati da ona malo “teče”. Ako vam ponestane temeljca, slobodno dodajte vode.
Također, probavajte juhu. Ako vam je okus bio taman prije nego ste odlučili dodati još temeljca i vode, ponovo kušajte, jer će možda trebati dodati soli ili nekog drugog začina kojeg ste prije fino osjetili, a sada se lagano izgubio kroz razrjeđivanje. Pazite ako ćete dodavati još đumbira i kurkume, jer su oni dosta intenzivni, čak i u malim količinama.
U slast!