Iako Hrvatska ima i more i otoke, i masline i štošta, Austrija je također prekrasna destinacija za provesti dan, vikend, a bogami i godišnji odmor.
Skijaši, saunaši, šetači i brojni drugi ljudi pronašli su svoj mir i užitak u ovoj prekrasnoj zemlji iza Slovenije, a mi krećemo s kuhanjem specijaliteta karakterističnih za odrećene dijelove ili pak cijelu Austriju. A neke bogami svojatamo i mi sami, ali eto…
Glavno jelo koje je spremila Kasandra kao jedan od priloga ima tirolske knedle, koji su ime dobili logično – po Tirolu. Ova regija nudi sve – od nobl destinacija St. Antona i Kitzbühela preko divlje romantičnih dolina Pitza i Ötza do područja nacionalnih parkova Großglockner i Großvenediger u idiličnom Istočnom Tirolu.
Zemlja ledenjaka i kristalno bistrih gorskih jezera je poznata širom svijeta među planinarima, alpinistima, vozačima brdskih bicikala i skijašima. Turistička naselja Innsbrucka i slikoviti plato olimpijske regije Seefeld (domaćin Zimskih igara 1964. i 1976. godine) čekaju vas uzbudljivom mješavinom akcije i kulture. U regiji Hall zadivit će vas ne samo jedinstveni svjetovi kristala Andréa Hellera nego i srednjovjekovni dvorci, zamkovi i crkve. U posjet regiji Karwendel zove vas grad srebra Schwaz dok će brdski sportaši pravi Eldorado naći u Stubaitalu odnosno Wipptalu.
Ali, vrijeme je za recept!
Pečena patka s dinstanim crvenim zeljem i tirolskim knedlima
Potrebno vam je:
Pečena patka:
- patka 3 kg
- mast svinjska
- jabuka
- naranča
- češnjak
- luk
- sol
Crveno zelje:
- glavica crvenog zelja
- jabuka
- glavica luka
- sol, papar
- svinjska mast
- lovorov list
Tirolske knedle:
- kruh star dva dana
- mlijeko
- 1 jaje
- sol
- papar
- 100 grama slanine
- peršin
Patku očistiti od iznutrica ako je potrebno, osušiti je i staviti u protvan u kojem ćete je peći. Dobro je posolite izvana i iznutra. Narežite jabuku, naranču očistite i podijelite na kriške, luk narežite na četvrtine i očistite dva češnja češnjaka. Sve utrpajte u unutrašnjost patke. Lagano premažite patku sa svinjskom masti (ne treba više od pola žlice), to će biti dovoljno jer će patka pustiti svoje sokove i masnoću. Stavite u pećnicu na 200 stupnjeva i pecite otprilike dva sata na ovu težinu patke. Podlijevajte masnoćom i sokovima svakih 20 minuta dok patka nije lijepe zlatnosmeđe boje.
Crveno zelje narežite na tanko i posolite. Ostavite da pusti vodu 15 minuta, a zatim ga dobro ocijedite. Na vreloj tavi popržite kratko slaninu koju ste narezali na sitne komadiće. Luk narežite na sitne kockice te ga dodajte slanini uz žlicu svinjske masti. Prodinstajte par minuta, a zatim dodajte crveno zelje, naribanu jabuku i lovorov list. Pažljivo posolite (već ste solili zelje pa da ne pretjerate), popaprite i pustite da se dinsta uz povremeno miješanje dok zelje ne omekša.
Mi smo naribali i malo đumbira uz jabuku, pa ako ga imate pri ruci, neće biti viška, a ako nemate, nikome ništa.
Obožavamo knedle od kruha, a zavirili smo i u austrijsku kuharicu. Pripremite stari kruh, natrgajte ga na kockice i prelijte toplim mlijekom. Sitno nasjeckanu slaninu popržite na jako malo svinjske masti, dodajte joj luk i kratko prodinstajte. Pustite da se malo ohladi, a za to vrijeme ocijedite višak mlijeka ako ga ima iz kruha, a ostatku dodajte jaje, sitno sjeckani peršin, sol, papar i na kraju i sami luk i slaninu. Ako je preljepljivo i tekuće, dodajte u smjesu krušne mrvice dok ne dobijete gustu smjesu koju možete oblikovati u kuglice.
Knedle kuhajte u vreloj vodi 8 – 10 minuta na srednjoj vatri i poslužite uz pečenje, kao i mi ili uz neki gulaš. Savršen su prilog!
Mramorni kuglof je prema izvoru karakterističan za područje oko Beča, ali jede se u cijeloj Austriji. Glavni grad Austrije vas zove u svoje muzeje i umjetničke zbirke međunarodnog formata. Tu su Muzej povijesti umjetnosti s impresivnom zbirkom Bruegelovih slika, Muzej moderne umjetnosti, Architekturzentrum, Kunsthalle, a Albertina se može pohvaliti najvećom grafičkom zbirkom na svijetu, koja broji 60.000 crteža i milijun grafika…
Beč je u svijetu poznat i kao grad glazbe u kojem su djelovali mnogi slavni skladatelji, primjerice Strauß, Mozart, Beethoven i Haydn. Bečki filharmoničari ubrajaju se u sam svjetski vrh, Staatsoper je jedna od najboljih opernih kuća, Bečki dječaci oduševljavaju prijatelje glazbe svuda po svijetu, a Beč je usto stekao ugled i kao metropola mjuzikla.
Pored tradicionalne ponude (kavane, heurigeri), aktualne ugostiteljske i trgovačke ponude te svjetski poznatih događanja, Beč može ponuditi još jednu posebnost: naime, to je velegrad s neuobičajeno mnogo zelenih površina i kutaka prikladnih za odmor, među kojima su Wienerwald, Praterauen ili Donauinsel.
Mramorni kuglof
Potrebno vam je:
- 200 g maslaca
- 4 jaja
- 400 g glatkog brašna
- 250 ml mlijeka
- 100 g šećera
- 80 g šećera u prahu
- 3 – 4 žlice kakaa u prahu
- 2 žlice ruma
- 1 žlica ekstrakta vanilije
- 1 vrećica praška za pecivo
- korica limuna
Izmutite pjenasto maslac sa žumanjcima, dodajte šećer u prahu i miksajte dok smjesa ne postane kremasta. Dodajte vaniliju i malo ribane korice limuna. Bjelanjke sa šećerom istucite u snijeg. Pomiješajte posebno brašno s praškom za pecivo. U smjesu sa žutanjcima naizmjence ulijevajte mlijeko i sipajte pola količine brašna. Kad ste to izmiksali, dodajte opet naizmjence ostatak brašna i snijeg od bjelanjaka. Nešto manje od polovice smjese ulijte u kalup koji ste bogato namazali maslacem.
U ostatak smjese dodajte kakao prah i malo ruma i sipajte u kalup na žutu smjesu. Valovitim pokretima prođite kroz smjesu drškom drvene kuhače da bi dobili onaj mramorni prošarani izgled. Pecite 50 minuta u pećnici zagrijanoj na 170 °C, ali svakako provjerite i prije jer vrijeme pečenja ovisi, naravno, o pećnici. Malo ohladite vaš kuglof te ga izvadite iz kalupa.
Nakon hlađenja posipajte šećerom u prahu, a mi smo dodali mala bijela okićena božićna drvca koja smo izradili od bijele čokolade da odgovara uz ovaj blagdanski ugođaj.