Godišnji je gotov i opet smo se vratili u našu kuhinju. Jedva smo dočekali, a odmah smo povratak proslavili – povrtnim menijem.
Odlazak na plac je nešto što nam je najviše nedostajalo, a naša najdraža gospođa na Branimircu je imala bogat stol pun šarenog povrća. Odmah su nam zamirisale povrtne lazanje pa smo u vrećicu utrpali sve – od patlidžana do rajčice i bacili se na pripremu!
Nema većeg gušta od cjelodnevnog muvanja po kuhinji, a ove su nam lazanje baš to priuštile kao savršen uvod u radnu jesen. Iako su vrlo jednostavne, sama priprema i rezuckanje povrća traje dosta dugo. Ako to volite, poput nas, uživajte u toj vrsti opuštanja.
Mali trik: Na moru smo plivačke naočale koristili i u kuhinji i sad su nam postale stalni alat u borbi protiv suza dok režemo luk.
Potrebno vam je:
Za tjesteninu:
- 200 grama brašna
- 2 jaja
- 2 žlice maslinovog ulja
Za bešamel:
- 1 litra mlijeka
- 4 velike žlice brašna
- sol
- papar
- maslac
- muškatni oraščić
- sir
Za crveni umak:
- 300 grama gljiva
- 1 kg rajčice
- 2 glavice luka
- 4 češnja češnjaka
- 1 dcl bijelog vina
- začini (origano, bosiljak, ružmarin, majčina dušica)
- maslac
- maslinovo ulje
- sol
- papar
Povrće:
- 2 tikvice
- 2 dugačka patlidžana
- maslinovo ulje
- sol
- papar
Umijesite čvrsto tijesto od brašna, jaja i ulja. Zamotajte ga u prozirnu foliju i pustite da odstoji u hladnjaku dok vi spremate nadjeve.
Rajčicu na dvije minute stavite u vrelu vodu da bi lakše s nje ogulili kožicu. Ohladite i ogulite kožu, odstranite zelene i zadebljane dijelove pa sve nasjeckajte na kockice.
Luk sitno nasjeckajte i stavite na dobro zagrijano maslinovo ulje. Miješajte ga na srednjoj vatri dok ne omekša i poprimi malo boje. Dodajte sitno sjeckani češnjak i suhe začine – majčinu dušicu, origano, bosiljak i ružmarin. Popaprite bogato i promiješajte tek toliko da zamiriše svi začini. Pojačajte vatru i podlijte sve s bijelim vinom. Kad vino ispari, ubacite sjeckanu rajčicu, posolite dobro i popaprite ako je potrebno još malo. Uz povremeno miješanje kuhajte na laganoj vatri otprilike 45 minuta. Mi volimo da rajčica ostane još u kockicama i da se osjeti luk, a ako želite da se sve prožme, kuhajte duže. Na samom kraju dodajte 50 grama maslaca, ako je prekiselo dodajte i žlicu šećera. Nas je dopala jako slatka rajčica pa smo umak osvježili s malo limunovog soka.
Na maslacu popržite gljive koje ste pripremili za ove lazanje. Mi smo se odlučili na vrganje pa smo ih popržili, bogato popaprili te ih, kad su bili kuhani, dodali u umak od rajčice.
Tikvice i patlidžane narežite na deblje trakice, posušite od viška vode na papirnatim ručnicima pa ih stavite na plitki protvan i papir za pečenje, bogato ga zalijte maslinovim uljem (mi smo koristili aromatizirano maslinovo ulje OPG-a Jerolim i to ono s origanom). Posolite, popaprite i posipajte s malo suhih začina po želji.
Pecite na 200 °C dok ne poprime lijepu boju, otprilike 20 – 30 minuta.
Za to vrijeme pripremite bešamel pa na 4 velike žlice maslaca dodajte isto toliko brašna. Miješajte dok brašno ne poprimi lijepu zlatnu boju. Zatim dodajte pola količine mlijeka, a mi smo prije toga dodali i malo češnjaka u prahu. Miješajte pjenjačom da vam se umak ne bi zgrudao, te pomalo dodajte ostatak mlijeka sve dok niste zadovoljni gustoćom ovog umaka. Začinite sa soli i paprom te dodajte malo muškatnog oraščića ako volite taj okus. Mi ga mijenjamo ovim češnjakom u prahu koji nam ipak više odgovara iako originalno ne bi trebao biti ovdje.
Volimo i odmah u bešamel dodati pola količine pripremljenog sira da se otopi.
Tjesteninu tanko razvaljajte i režite na trake koje ćete redati u protvan i možete se baciti na slaganje ovog sočnog jela.
Na dno protvana stavite malo bešamela. Redajte tjesteninu, crveni umak, zatim pečene tikvice i patlidžane te opet bešamel, a posipajte i s trećinom naribanog sira. Opet redajte tjesteninu pa nadjeve i zadnji sloj tjestenine prelijte s ostatkom bešamela i posipajte naribanim sirom.
Pecite u pećnici na temperaturi od 185 °C cca 40 minuta, dok vam lazanje ne poprime željenu boju. Mi ih volimo jače zapečene!