Kad u kuću dođe slatki mladi krumpir, tek izvađen iz zemlje, vraćamo se osnovama i radimo jednostavne recepte.
Oni koji su bili te sreće i bar dio života proveli na selu, sjećaju se okusa mladog krumpira tek izvađenog iz zemlje. U našoj se kući samo takav, malo propran, bacio na vruću mast i pržio. Uz malo krastavaca s vrhnjem, obožavala sam taj okus i miris. Mislim da je prošlo petnaestak godina otkad sam pojela baš svježi mladi krumpir. Ok, jedemo mi domaći krumpir za koji čak i znamo otkud je došao, no većinom na placevima pogađamo kakav se krumpir krije iz kore koju vidimo. Pošto nas je nesretna korona zaustavila na nekoliko mjeseci, tko god je imao prilike, posvetio se vrtu i uzgoju svog povrća. Mi smo zasadili krastavac na balkonu (čak smo dva i ubrali!), a moji su roditelji zasadili, uz sve ostalo povrće, i krumpir.
Jedva sam čekala taj moment da ga friškog bacim na vruću mast. I da. Bio je to onaj isti okus djetinjstva i još sam više u tom trenu bila ljubomorna na sve koji mogu na svom komadiću zemlje zasaditi svoj vlastiti vrt. Naravno, i krumpir u njemu. Poslala je mama odmah i vrećicu krumpira i svježe ubranih mahuna. Nosili smo sretno doma i pripremili dva priloga za jedan nedjeljni ručak. Bez puno kompliciranja, samo fine, svježe namirnice.
Pire krumpir s mascarponeom
Potrebno vam je:
- 1 kg mladog krumpira
- 70 grama mascarpone sira
- 2 žlice maslaca
- sol, papar
- 1 dcl mlijeka
- 1 dcl vrhnja
Krumpir operite i stavite ga kuhati u slanu vodu. Kad krumpir bude u potpunosti kuhan, izgnječite ga. Možete ga guliti, mi u ovom slučaju nismo jer smo imali zaista svježi, domaći krumpir čija korica je bila potpuno tanka i šteta je bilo guliti je. Malo još okusa ne škodi.
Izgnječeni krumpir umiješajte mascarpone, maslac, mlijeko i vrhnje.
Dodajte malo po malo pa prilagodite gustoći koju volite. Mi volimo kremasti pire, ali i da se još naziru komadići krumpira pa smo ga ručno gnječilicom pretvorili u pire, iako često koristimo i električni mikser kad se zaželimo baš jako kremastog krumpira. Posolite i popaprite po ukusu.
Dodatak:
Ako želite još malo okusa, u malo maslaca ubacite dva češnja protisnutog češnjaka. Pustite da lagano ključa na tihoj vatri dvije minute i dodajte sitno sjeckano začinsko bilje. Nakon još jedne minute, otopljeni maslac s češnjakom i začinima prelijte preko vašeg pirea.
Krumpir s mahunama i slaninom
Potrebno vam je:
- 1 kg mladog krumpira
- 300 grama mladih mahuna
- 150 grama slanine
- malo ulja
- 2 žlice maslaca
- sol, papar
U slanoj vodi skuhajte mlade krumpire gotovo do kraja. Izrežite ih na četvrtine ili polovice, ovisi o veličini.
Pomiješajte s malo ulja, soli, paprom. Stavite u pećnicu na 200 stupnjeva. Nakon 10 minuta kraj krumpira na papir za pečenje dodajte na tanke šnitice narezanu slaninu. Pećnicu pojačajte na 230 °C i pecite još 5 minuta dok se slanina ne ispeče, a krumpir poprimi lijepu zlatnu boju.
Dok se krumpir peče, na dvije žlice maslaca lagano pirjajte mahune. Mi ih volimo ostaviti “žive” pa termička obrada, na maslacu traje točno 6 minuta uz miješanje. Posolimo, popaprimo i pridružimo krumpiru i slanini.
Savršen okus zemlje, nekih drugih vremena, toliko predivan u svojoj jednostavnosti.
Krumpir hrskavi izvana, kremast iznutra, divne još hrskave mahune i malo posipane hrskave slanine po tome, savršen su prilog nekom nedjeljnom pečenju.
Uz, naravno, zdjelu salate, domaće iz vrta. Ne može bolje.