Naša ljubav prema vrganjima je već općepoznata, a moramo vam priznati, najviše ih volimo u najjednostavnijim kombinacijama – u kajgani, bez posebnih dodataka, iako nam nije mrska ni štrudla o kojoj smo vam već pisali.

Ipak, nikad dovoljno recepata s vrganjima, a u Žminju smo ih jeli s makarunima ili pljukancima gdje su zasjali u tom bogatstvu okusa.

Nismo htjeli ponavljati recept gospođe Paule iz restorana Puli Pineta već smo svoje vrganje prilagodili malo našim ukusima, a bome i podneblju pa smo dodali i slanine i hrpu maslaca. I sve to s jednostavnim trgancima. Brzo i toliko ukusno da smo ovo jelo već drugi dan, na Ribafishev zahtjev, i ponovili.

trganci_recept_vilicomkrozhrvatsku

S vrganjima, s druge strane, nemamo toliko sreće. Dok nam vrijeme i obaveze trenutno ne dopuštaju da ih sami tražimo po šumama što bi nam bilo zapravo i najdraže, osuđeni smo na kupovanje na placu. Tako sam neki dan sretno odšetala na Dolac u potrazi za najljepšim vrganjima. Hodala sam od kumice do kumice, nagledala se starih, neočišćenih vrganja za 50 kn po porciji. Na svakoj porciji piše da je u njoj pola kilograma. Spremna sam bila dati 100 kn za kilogram lijepih svježih vrganja, naravno. I onda sam našla dvije savršene porcije i pitala gospođu koliko ima grama u jednoj. Dosta bezobrazno mi je rekla 60 dekagrama i jedna je 50 kn. Učinilo mi se to do sad najpoštenije od sve ponude, vrganji su zaista bili prekrasni pa sam bez problema uzela obje koje je imala. Došla sam doma i iz nekog razloga stavila vrganje na vagu – 800 grama. Recimo da mi nije žao, jer su zaista bili lijepi, ali voljela bih da sam znala što kupujem. Primijetila sam da su svi na pitanje koliko je u porciji, postali jako bezobrazni. 100 kn za kilogram je zaista lijepa cijena i ako ništa drugo, mogli bi to malo poštenije odraditi jer mi se sve više i više zamjera odlazak na plac s kojeg se vraćam tužna jer mi podvale lošu robu ili preplatim ono što kupim. No dobro, vrganji su bili prekrasni i ukusni, a ovo je tek moj mali protest tim sitnim podvalama koje mi se često događaju jer očito ne izgledam kao osoba koja zna što kupuje. Usput, ako netko zna gdje nabaviti vrganje po pristojnoj cijeni, da su lijepi i da je u jednom kilogramu stvarno taj jedan kilogram, javite!
Ajmo mi sad na recept.

trganci_recept_vilicomkrozhrvatsku

Potrebno vam je:

  • 200 grama svježih vrganja
  • 100 grama slanine
  • 2 češnja češnjaka
  • 1,5 dcl bijelog vina
  • svježi peršin i majčina dušica
  • sol, papar
  • 50 grama maslaca
  • maslinovo ulje
  • 50 grama tvrdog sira
  • voda u kojoj se kuhala tjestenina

Za trgance:

  • 300 grama brašna
  • 1,5 dcl vode
  • žličica soli

Prvo zamijesite trgance. Tganci su jedna tradicionalna tjestenina – brza i jednostavna koja se često s vrhnjem pripremala u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Osim s vrhnjem, volimo ih mi utopiti u druge umake, a ovdje nam se pokazala kao dobitna kombinacija s vrganjima. Priprema je jednostavna i ne zahtjeva nikakve posebne vještine. U brašno ubacite sol i malo po malo dodajte vodu. Mijesite rukom dok ne dobijete glatko čvrste tijesto. Pustite tijesto da odmori kojih 20 minuta.

trganci_recept_vilicomkrozhrvatsku

Za to vrijeme nasjeckajte slaninu na tanke šnitice i stavite je na suhu tavu da pusti masnoću, ako počne gorjeti, samo dodajte malo maslinovog ulja. Narežite vrganje i dodajte ih slanini te ubacite i pola količine maslaca. Dobro popaprite svježe mljevenim paprom. Kad se vrganji popeku, dodajte sitno sjeckani češnjak i zalijte sve nekim finim bijelim vinom.

Za to vrijeme zakuhajte i vodu za trgance te tijesto odvajajte rukama (ono će se rastezati), i kidajte komadiće tijesta u kipuću vodu koju ste prethodno posolili.

trganci_recept_vilicomkrozhrvatsku

Kuhajte vaše trgance desetak minuta, a za to vrijeme malo po malo dodajte vodu od kuhanja u vrganje. Mi smo dodali oko četiri zaimače vode od tijesta u isto toliko navrata dok smo gledali kako se stvara divan umak oko vrganja. Dodajte i ostatak maslaca i začinsko bilje koje ste sitno nasjeckali. Prije nego dodate soli, provjerite umak jer ako ste dovoljno posolili vodu u kojoj ste kuhali trgance, dodatna sol neće biti potrebna.

Naribajte malo nekog finog sira, mi smo koristili već spomenuti sir Veli Jože Mljekare Latus koji je taman bio dovoljno nježan da ne prkosi vrganjima, a s dovoljno okusa da ovo jelo upotpuni.

Trgance ocijedite (ne morate paziti da ocijedite svu vodu) i ubacite u umak s vrganjima. Sve promiješajte, dodajte naribani tvrdi sir i ako je potrebno, još malo začina. Prokuhajte još dvije minute sve zajedno i vaši trganci su spremni!

Mi vrganje volimo spojiti s majčinom dušicom pa ako nemate svježu, svakako imajte pri ruci sušenu, isplati se. Uživajte u ovom jelu uz čašu omiljenog vina i hrpu svježe zelene salate.

Dobar vam tek!

trganci_recept_vilicomkrozhrvatsku

MOGLO BI VAS ZANIMATI