Gyoza je japanska “knedla” kineskih korijena koja nema veze s našim knedlama. Tanko i izuzetno lagano tijesto obavija punjenje koje se najčešće sastoji od mljevene svinjetine i, naravno, kineskog kupusa.
Mi smo malo ipak zaobišli tradiciju pa smo u Gastro Branimiru pronašli savršen komad mesa za ovu knedlicu – već unaprijed pripremljen Txogitxu goveđi rep koji je trebalo samo dovršiti u pećnici na 180 °C 20 – 30 minuta. Bogat okus, želatinasto sočno meso koje se bez problema rastavilo u “trgani” goveđi rep savršen za punjenje naših gyoza.
Mislili smo mi tu još štošta dodavati, ali kad smo probali meso, bilo nam je jasno da ovdje nema potrebe za kompliciranjem. Vi se, naravno, s punjenjem možete poigrati, a ja se već unaprijed veselim planiranim gyozama s jaretinom i mladim lukom.
Potrebno vam je:
Tijesto
- puno strpljenja
- 240 grama glatkog brašna
- 1/2 žličice soli
- 120 ml vrele vode
Nadjev
- 1 pakiranje goveđeg repa
- 1 mladi luk
- žlica soja sosa
- 1 češanj češnjaka
- sol, papar po potrebi
- sezamovo ulje i 1,5 dcl vode za parenje i pečenje
Najbitnija stvar u ovom receptu je tijesto. Od ove ćete količine tijesta dobiti tridesetak gyoza. To je puno minuta razvlačenja, rezanja, punjenja i sklapanja pa je zapravo odlična aktivnost za cijelu obitelj jer će ovo gore od frkanja sarmi.
Brašno i sol pomiješajte i zalijte vrelom vodom. Umiješajte kuhačom, a kad se voda rasporedi po brašnu, krenite mijesiti rukom. Ako vam je presuho, dodajte još vode, ali stvarno žlicu po žlicu jer želite i trebate tvrdo tijesto. Koje morate mijesiti dugo i energično. Kad se tijesto spoji u kuglu, mijesite uporno još deset minuta da bi postalo glatko.
Nakon deset minuta podijelite tijesto na dva dijela i oblikujte kobasice kao da će te iz njih izrezivati njoke. Umotajte tijesto u prozirnu foliju i pustite da odmori pola sata u hladnjaku.
Za to vrijeme pripremite nadjev. Osim ovog goveđeg repa koji smo mi iskoristili, vi možete pomiješati mljeveno meso ili ostatke nekog drugog pečenja uz dodatak masnoće.
Nama s ovim sočnim meso dodatne masnoće nije trebalo, a ovo su bile možda najfinije gyoze koje smo ikad jeli. Meso smo samo podgrijali u pećnici 30 minuta na 180 °C i nakon toga ga vilicom usitnili. Dodali smo mu žlicu soja sosa, malo soli i papra te sitno sjeckani mladi luk. Ulili smo i malo umaka od pečenja (za dvije žlice).
Tijesto je bilo spremno te smo “kobasice” rezali kao njoke. Prekrijte one komade koji čekaju valjanje vlažnom krpom da se ne posuše. Svaki komadić tijesta valjajte na jako tanko. Uzmite neku okruglu modlu ili jednostavno, poput nas, široku čašu, i režite krugove.
Razvaljano tijesto posipajte gustinom ili rižinim brašnom te spremite za punjenje.
Uzimajte žlicu po žlicu punjenja i stavite na sredinu. Prstom koji ste umočili u vodu prođite po vanjskom rubu tijesta (da bi se otvor zalijepio) te spojite tijesto u polumjesec. Radite “faldice” krenuvši od sredine prema van. Mi se tu još nismo ispraksirali, ali bitno je da su rubovi zatvoreni da nadjev ne izlazi van.
Par sati kasnije, kad razvaljate i napunite sve gyoze, vrijeme je za samo kuhanje koje traje najkraće od svega.
U široku tavu ulijte dvije žlice sezamovog ulja. Kad se ulje zagrije, jednu po jednu gyozu slažite u tavu u krug punjenjem prema dolje. Zapecite donji dio do lijepe zlatne boje. Ulijte vodu u tavu i brzo poklopite poklopcem. Pustite da se gyoze pare tri minute, dok voda potpuno ispari. Zatim skinite poklopac, ulijte još dvije žlice ulja te pustite da se gyoze još malo zapeku i budu hrskave.
Poslužite s umakom koji ste napravili od soja sosa i malo rižinog octa. Mi smo u tu mješavinu dodali i par kapi maslinovog ulja s čilijem, da ipak bude malo žestine.
Dobar vam tek!