Nedavni put na Korčulu je rezultirao povratkom s nekoliko kilograma limuna i naranči u prtljažniku. Da bi te mirisne plodove iskoristili do maksimuma, potražile smo inspiraciju kod Ivane Čuljak, vlasnice brenda Neka jedu kolače koja je upravo svojim tartovima oduševila posjetitelje VINOcoma u Esplanadi prošle zime na humanitarnom cooking showu Udruge RokOtok.
Njene mini tartove s lemon curdom i meringom tad je upotpunio i chef Igor Gudac svojim crumbleom od čvaraka, no mi smo se ovaj put držale recepta simpatične pastry chefice.
Prije nego krenem u detalje pripreme prhkog tijesta za našu pitu, moram reći da je ovo do sad najbolje tijesto na koje smo naišle u moru recepata koje smo isprobale. Divno tijesto s kojim se lako radi, a okus je savršen. Isplati se potruditi.
Potrebno vam je:
Tijesto
- 250 g maslaca
- 150 šećera u prahu
- 1 jaje
- 1 žumanjak
- 350 g brašna
- 60 g rižinog brašna
- prstohvat soli
Lemon orange curd
- 2 naranče
- 3 limuna
- 100 g šećera
- 5 žumanjaka
- 2 jaja
- 200 g maslaca
Postupak pripreme:
Prije svega, sve sastojke dovedite na sobnu temperaturu. Maslac izmiksajte sa šećerom u prahu dok ne dobijete glatku kremu. Dodajte jaje i žumanjak te postepeno umiješajte sjedinjene suhe sastojke.
Brzim pokretima rukom umijesite glatko tijesto. Oblikujte kuglu te je umotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak da odmori sat vremena.
Za to vrijeme spremite kremu od limuna i naranče. Ocijedite sok dviju naranči i tri limuna te u njemu, na laganoj vatri, zakuhajte maslac i šećer. Posebno izmiksajte jaja i žumanjke te ih dodajte smjesi od soka, maslaca i šećera te kuhajte dok krema ne zgusne. Ne brinite, ona ne treba biti u potpunosti gusta, još će se stisnuti tijekom hlađenja.
Pustite da se lemon curd ohladi, a vi se bacite na pečenje tijesta.
Tijesto razvaljajte i prebacite preko kalupa za pečenje ili oblikujte male tartove u kalupu za muffine. Mi smo se poslužile malo većom čašom kojom smo rezale krugove i zatim ih ubacivale u kalup.
Na tijesto prije pečenja položite papir za pečenje u koji možete usipati suhog graha da biste spriječili dizanje tijesta i zadržali formu.
Tijesto stavite u pećnicu zagrijanu na 175 °C i pecite 20 ak minuta s tim da nakon 10 minuta izvadite grah i papir za pečenje i pustite da se peče do kraja.
Pečene tartove ohladite i u njih ulijte lemon curd. Pustite da se stisne nekoliko sati, a u međuvremenu možete pripremiti meringu.
Više je vrsta pripreme meringe, a mi smo se odlučile za onu švicarsku.
Švicarska meringa
- 6 bjelanjaka
- prstohvat soli
- ekstrakt vanilije
- 300 grama šećera
Na pari miješati bjelanjke, šećer i sol u posudi samostojećeg miksera dok se šećer ne rastopi. Za to će biti potrebno nekoliko minuta, a najbolji način na provjerite je li se šećer rastopio je da između prstiju protrljate smjesu i posao proglasite odrađenim dok ne osjetite šećer pod prstima.
Zdjelu s otopljenim šećerom i bjelanjcima premjestite na mikser i laganom brzinom miksajte dok smjesa ne postane pjenasta te povećavajte brzinu postepeno sve dok se dno zdjele ne ohladi. Taj proces bi trebao trajati otprilike 4 minute. Na samom kraju, dodajte ekstrakt vanilije da vam meringa još slađe zamiriše.
S ovom meringom, osim ukrašavanja pite, možete praviti puslice, a najbolje bi je bilo koristiti i konzumirati isti dan.
Na pitu u koju smo ulili kremu i pustili nekoliko sati na hladnom da se stisne, stavljamo meringu. Za ukrašavanje možete koristiti vrećicu, a možete, kao i mi, prepustiti se umjetničkoj slobodi i samo malom žlicom nanositi hrpice meringe i za onaj završni dojam, opaliti vrhove mini brenerom.
Često isprobavanje recepata ne ispadne baš najbolje i silno nas je zanimalo hoće li nam ova naša pita od limuna uspjeti. I je. Savršeno prhko tijesto, kiselina u kremi i slatkoća meringe su se stopile u desert mjeseca koji će se ponavljati.
Hvala Chulo, još jednom si nas oduševila!