Pošli smo i do Primorja da saznamo kako se slavi u ovom kraju najveći kršćanski blagdan. Kristian Kozmić, autor knjige Primorski pjat, s nama je vrlo rado podijelio gastronomske običaje na Kvarneru i u Primorju.
Napomenuo je da se gastro običaji tek u sitnicama razlikuju od onih u ostalim dijelovima Hrvatske.
Na dan posta – Veliki Petak u ovom kraju pripremaju jednu deliciju na koju baš nismo navikli – bakalar na gulaš i odmah smo se pomamili za ovim receptom. Otkrio nam je i nekoliko trikova da nam bakalar ispadne baš kako treba.
“Bakalar se prije pripremanja treba močiti u mlakoj vodi tri dana s tim da vodu morate mijenjati dva puta dnevno. Kuhajte ga večer prije nego pripremate gulaš da biste smanjili intenzitet mirisa. Tad ga i odvojite od kostiju, a drugi dan pripremite gulaš. Pitate se zašto? Pa zato što je tako ukusnije i pravilnije.”, savjetovao nas je Kristian.
Što se pak samog Uskrsa tiče, kaže Kristian da je taj dan zapravo najvažniji doručak koji se gotovo u pravilu spaja s ručkom. Osim, naravno, neizostavnih pisanica ili kako bi kod njih rekli farbanih jaja za uskršnji doručak se na stolu nalaze jela iz košare koja se, kao i u drugim krajevima Hrvatske, nose na blagoslov u crkvu.
“Tu je neizostavna šunka narezana na tanko, pinca, po mogućnosti domaći ili barem svježi kruh, rotkvice, naribani hren, malo orehnjače, malo makovnjače, malo rakije, malo soli zamotane u bijeli ubrus, malo mladog luka i gozba može početi. Kao klinac pincu sam zalijevao bijelom kavom, a nešto kasnije ipak čašom crnog vina.
Što se uskršnjeg ručka tiče tu je mlada janjetina, creska ili krčka po mogućnosti, salata i prilozi po guštu….i uživanje za sva osjetila je zagarantirano.”, govori nam Kristian.
Ovaj je talentirani chef s puno znanja podijelio s nama i recept za bakalar na gulaš iz svoje knjige Primorski pjat pa ako vam nedostaje ideja, svakako se poigrajte s ovim neuobičajenim receptom.
Potrebno vam je:
- norveški bakalar
- krumpir
- luk
- crne masline
- češnjak
- peršin
- malo crvene slatke paprike
- sol
- papar
- malo ružmarina
- bijelo vino
Bakalara močite tri dana u mlakoj vodi koju mijenjajte bar dvaput na dan. Večer prije kuhanja gulaša ga skuhajte i odvojite meso da ne smrdi. Sačuvajte vodu od bakalara. Drugi dan pripremite gulaš.
Narežite luk na rezance i dinstajte s maslinama. Malo po malo dolijevajte vodu u kojoj se kuhao bakalar. U međuvremenu očistite i narežite krumpir na malo deblje ploške i skuhajte ga do pola u posebnom loncu.
U tom trenu u lonac dodajte crvenu papriku (ovaj put bez rajčice da ne bude jako kiselo) i dodajte očišćene komade bakalara.
Posipajte sitno sjeckanim peršinom i češnjakom, začinite sa soli, paprom i ružmarinom. Dodajte i krumpir koji ste kuhali posebno i pustite da se sve dovrši zajedno.
Pred sam kraj kad se sve poveže, zalijte s malo vina.
O Uskrsu u Rijeci smo upitali i Tanju Zanoškar, dragu prijateljicu koja sa svojim suprugom Damirom živi u Rijeci i u isto vrijeme brine za pčelice u Fužinama. Osim meda, skupa se bave i uzgojem brusnice, borovnice i aronije. Vrijedna familija svoje proizvode nudi na FACEBOOK stranici.
Ona je podijelila s nama kako se Uskrs slavio u njenoj obitelji.
“Na Veli petak se posti uz ribu i divlje bilje (kozja brada, broskva – nešto kao mišanca). U subotu se kuhaju šunka i jaja, mijese se pince i šišer – tijesto kao za pince s jajem u obliku pletenice. To je bio poklon djeci u familiji. Mislim da je taj dio isti ili sličan u mnogim krajevima. Jedan, danas već gotovo zaboravljen način je – kuhanje jaja u fundaćima – talogu od kave.”, rekla nam je Tanja.
Upravo je ovaj način kuhanja jaja bio dobar jer bi otvrdnuo njihovu ljusku i zanimljivijom učinio tradicionalnu igru picanja jaja – gađanja jaja novčićem s gotovo tri metra. Gađalo se u pet pokušaja i pobjednik je bio onaj čiji je novčić napravio rupu u jajetu i u njemu ostao. Kako bi ga oteli zaboravu, matuljski umirovljenici svake godine organiziraju natjecanje u picanju jaja.
Za nedjelju i blagdan Uskrsa sve mora biti spremno – rano ujutro se hrana nosi na blagoslov, a onda slijedi marenda (na Kastvu je marenda = rušnja) na kojoj se okuplja obitelj.
“Crtica iz naše familije, moja nona, a to je zadržala i moja mama, uvijek je poklanjala nešto novo – čarapice, špangu ili mašnicu za kosu. Ne znam, jer mi nitko nije potvrdio taj običaj pa mislim da je inicijatorica nona, ali moralo je za novi ciklus života, biti nešto novo.”, prisjetila se Tanja.
Žene sa zapadnog dijela riječkog prstena (Matulji, Kastav) su rekle da se na Uskrs obavezno oblačilo nešto novo. Ali, Uskrs je proljetni blagdan, pa je oblačenje nečeg novog zapravo razumljivo. Skidamo se iz debelih jaketa i kaputa, pa neka nova robica je čisto ženski “štih” blagdanu. A kako su se ženske “pokazivale” na maši va crikvi, to je imalo i društvenih odjeka
Obratila nam je i na bribirski prisnac – recept koji smo već pripremali, a svakako ga isprobajte ovaj Uskrs, nama već godinama ne prolazi ovaj blagdan bez te delicije pa ovom prilikom dijelimo i njega!
Potrebno vam je:
- 10 jaja
- sir škripavac
- 0,5 kg slanine i/ili šunke
- vezica mladog luka
- sol, papar
- suhi kvasac
- brašno po potrebi
Sir narežite na kockice, a luk na kolutiće i to bijeli i zeleni dio. Na malo masti popržite nasjeckani luk, slaninu i šunku. Jaja umutite, dodajte im sir škripavac izrezan na kockice te u to dodajte i ohlađeni prodinstani luk i slaninu. Dodajte suhi kvasac i brašno. Brašno dodajte postepeno do treba kad smjesa bude dovoljno gusta da teško spada sa žlice. Začinite po želji soli i paprom.
Kalup za kuglof namastite svinjskom masti, pobrašnite i u njega ulijte smjesu. Stavite u pećnicu na 180°C 45 minuta. Vidjet ćete i sami, gotovo je kad poprimi lijepu zlatno smeđu boju.