Četvrti put ovaj mjesec pričamo o Austriji i njenoj gastronomiji, a osim što pišemo, isprobavamo i recepte koji nas vode kroz uspomene vezane za ovu zemlju, a i planiranje nekih budućih priča.
Linzeri i fijaker gulaš: Gurmanske pripreme za odmor u Austriji
Salzburg, ta svjetska muzička metropola, u srce mi se prvo urezao kao grad Neila Younga, a ne kao što ste pomislili njegovog veličanstva Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Bio sam mlad i blesav i sve je kasnije došlo na svoje, ali u tom trenutku davnih devedesetih, moj najbolji prijatelj, njegov brat i ja sjeli smo u klimavi Renault 4 i planinskim cestama izbjegavajući cestarine krenuli u avanturu na koncert naših života.
Kad već ne možemo u Austriju, jedimo kao Austrijanci: Tirolske knedle i kuglof!
Nakon puno peripetija, dinosaura na cesti, napada astme u Bishofschoffenu i pokojeg piva te hlađenja više nego iscrpljenog motora, konačno smo došli u ovaj bombončić pun zelenila i vode, savršene arhitekture i Mozarta na svakom kvadratnom centimetru. Čak im i mostovi sviraju!
Prošetali smo, zaljubili se, a onda je počelo, prvo The Levelers, a onda i sam kralj, dobri stari Kanađanin Neil Young. Tek ovih dana shvaćamo koliko su putovanja, lokalni specijaliteti i koncerti u biti nekakav divan desert u našim životima, pa kako smo zbog besparice u Austriji tad jeli Zdenka sir i tirolsku, red je da nam Kasandra složi nešto na svoj način sa stranice Austria.info!
Špecle sa sirom i vanilin kiflice: Austrijski recepti s kojima ne možete pogriješiti
Danas su tako na redu salzburške noklice, nešto između kremšnite i soufflea, i bečki specijalitet Tafelspitz na Kasandrin način – nije nam se dalo preko blagdana dalje od dućana ?
Dobar vam tek i rezervirajte vrijeme za posjet Austriji čim ovo prođe!
Salzburške noklice
Potrebno vam je:
- 250 ml hladnog bjelanjka
- 120 g šećera
- 6 žumanjaka
- 60 g glatkog brašna
- ribane kore od jednog neprskanog limuna
- 1 žličica vanilin-šećera
- malo soli
- šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Ne znamo s čim bi ovaj recept usporedili, možda neke drugačije šnenokle, malo vuče i na kremšnite, a nama se baš svidjelo.
Bjelanjke kad odvojite od žutanjaka izmjerite, no sasvim sigurno će vam biti dovoljna i ova odvojena količina. Mikserom lagano miješajte bjelanjak, dodajte vanilin šećer, sol i koru od limuna te nastavite miješati. Postupno dodajte šećer i miješajte tako dugo dok snijeg sasvim ne očvrsne.
Dodajte jedan po jedan žutanjak i lagano miksajte. Nježno umiješajte brašno. Pazite da vam smjesa ostane pjenasta i lagana. Od smjese oblikujte noklice i složite ih u pleh. Mi smo malo pretjerali s količinom pa je dosta to bilo zgusnuto, ali ako uzmete veliku žlicu, njom možete lijepo oblikovati noklice. Pecite 10 minuta u pećnici na temperaturi od 180 ° C.
Gotove noklice pospite šećerom u prahu i odmah poslužite.
Tafelspitz
Potrebno vam je:
- 1,5 kg goveđeg vanjskog dijela buta, u Austriji zvanog Tafelspitz ili nekog drugog dijela govedine koji je dobar za kuhanje
- po želji dodati kosti govedine
- 1 svežanj začinskog bilja
- korjenasto povrće
- 1 veliki luk
- 2 češnja češnjaka
- 1 – 2 lovorova lista
- nekoliko zrna papra
- sol
Priprema:
Luk prepolovite i polovice naglo zapecite bez masnoće, da zamiriši. U veliki lonac stavite meso, očišćeno korjenasto povrće, luk koji ste zapekli, češnjak, lovorov list i papar. Lagano kuhajte 2 sata, a zatim posolite. Kuhajte dok meso ne omekša – dva i pol do tri sata.
Po potrebi dodajte hladnu vodu i odstranite pjenu, ako se pojavi.
Kad meso konačno bude mekano, izvadite i održavajte toplim u malo juhe. Ostatak juhe opet zasoliti i po želji odstraniti masnoću.
Juhu poslužite kao predjelo, a na sljedećem putu kroz austrijske recepte ćemo vam dati još jednu ideju.
Meso narezati tanko, okomito na vlakna i dodati prilog po želji.
Kao prilog se preporučuje pečeni krumpir, hren s krušnim mrvicama, grah Dillfisolennnn ili kremasti špinat i umak s vlascem.
Mi smo se odlučili za jednu nama blisku varijantu špinata na mlijeku i pire krumpira koji je savršeno odgovarao uz kuhanu govedinu.