Jeste li znali da je raštika proglašena jednom od najzdravijih namirnica na svijetu? Dostupna cijele godine, ova pomalo zaboravljena biljka prepuna je vitamina i minerala, a u isto vrijeme niskokalorična te je kao takva savršena za detoksikaciju organizma.
Kao dijete kontinentalnog dijela Hrvatske, s raštikom sam se upoznala već kao odrasla osoba. I ne, nisam bila oduševljena. Ušla je u istu kategoriju kao i blitva. Nešto zeleno što moram jesti na moru kad mi ne daju pomfrit.
Da ljubav ide kroz želudac, čak i s raštikom, pokazalo se točno. Kad smo prvi put dolazili na Korčulu, Riba je pričao o “zeju na tabak” koji radi njegova mama. Nema bolje od toga.
Šta je zeje? Kupus. Kupus baš? Ma ne, raštika, ali ono to zovu zelje. Dobro, nakon što sam usvojila da je zelje raštika, ostaje pitanje što je “na tabak”? Na tabak je način rezanja. Uviju se listovi raštike i režu se poput duhana na tanke rezance. Raštiku možete kuhati dugo, jer se neće raskuhati, a mi smo došli do brojke od 40 minuta.
Potrebno vam je:
- voda
- prstohvat sode bikarbone
- raštika
- krumpir
- maslinovo ulje
- češnjak
- sol i papar
Postupak pripreme:
Prvo operite raštiku te je narežite “na tabak”. Ubacite je u vrelu vodu u koju ste dodali prstohvat sode bikarbone.
Dok se raštika kuha, ogulite i na kockice narežite krumpir (ako volite više krumpira, uzmite više, ako želite da vaša raštika ostane većinom zelena, dovoljna će biti dva srednja krumpira na pola kile raštike). Nakon 25 minuta kuhanja raštike, ubacite u vodu krumpir.
Kad je krumpir kuhan (cca 15 minuta), ocijedite povrće te u njega dodajte sitno sjeckani ili protisnuti češnjak, sol i papar. Bogato zalijte finim maslinovim uljem te gnječilicom za krumpir gnječite do željene teksture.
Mi volimo da je malo više zgnječeno no možete i manje zgnječiti da ostanu komadi krumpira cijeli.
I nikako ne škrtarite na maslinovom ulju.
Ovaj savršeni prilog smo do sad jeli osim uz ribu s gradela i uz pohance, jaje na oko i meso na lešo, uz brdo salate, nazvala bih ga pravom bombom zdravlja na tanjuru.
Mi smo našu raštiku poslužili uz pržene jadranske lignje koje su bile savršen par toj slasnoj biljci.
Savjet!
Tajna zelene raštike nakon kuhanja je u sodi bikarboni. Mnogi ne znaju da se u vodu u kojoj se kuha raštika dodaje prstohvat sode pa ona nakon kuhanja ostaje zelena, dok bez sode postane siva.